Zamknij

Spytali kasjerów, czy popierają zakaz handlu w niedzielę. Jest pełny raport

Redakcja
08.03.2018 19:00
Spytali kasjerów, czy popierają zakaz handlu w niedzielę. Jest pełny raport
fot. Shutterstock

Nadchodząca niedziela 11 marca, będzie pierwszą, podczas której ustawowo zakazany będzie handel. Przepisy ta mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Platforma TakeTaks spytała pracowników sieci handlowych, co o tym sądzą. Wyniki są bardzo ciekawe i wymowne.

Z badań wynika, że 56 proc. spośród przepytanych pracowników sieci handlowych, wypowiada się o wolnych niedzielach pozytywnie. Co ciekawe, 69 proc. pracowników mających dzieci, popiera zmianę przepisów. Bezdzietnych, którzy są na „tak” jest 38 proc.

Bezdzietnym mniej się to podoba

Jednocześnie pracownicy obawiają się, że ich zarobki mogą ulec zmniejszeniu z powodu ustawowo wolnych niedziel. 46 proc. ankietowanych wyraziło taką obawę. Część pracowników z niepokojem patrzy na ewentualne zmiany w godz. pracy. 38 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ma obawy w związku z ewentualnymi zmianami w grafiku.

Obawy o zmiany w grafiku

Powyższe tendencje da się wytłumaczyć. – Ludzie, którzy wychowują dzieci, chcą mieć wolne niedziele, bo w ten dzień ich pociechy nie idą do szkoły, ani do przedszkola. Mogą więc spędzić z nimi czas. Ponadto znakomita większość pracowników handlu to kobiety. W dość tradycyjnym polskim społeczeństwie powszechne jest przekonanie, że opieka nad dziećmi to głównie ich sprawa – zauważa prof. Henryk Domański z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w rozmowie z „Faktem”.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program.

RadioZET.pl/TakeTaks/Fakt24.pl/strz