Ta galeria postawiła się przepisom o zakazie handlu. Na miejscu był reporter Radia ZET [WIDEO]

Redakcja
11.03.2018 15:41
Ta galeria postawiła się przepisom o zakazie handlu. Na miejscu był reporter Radia ZET [WIDEO]
fot. Marek Michalak/East News

O galerii Metropolia w Gdańsku zrobiło się głośno w lutym, kiedy właściciele obiektu postanowili wybudować w budynku dwie kasy biletowe oraz poczekalnię dla podróżnych. Oficjalnie miało to zwiększyć komfort pasażerów pobliskiego dworca. W praktyce umożliwiło obejście zakazu handlu w niedziele. 

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

O pomyśle gdańskiej Galerii Metropolia pisała w lutym „Gazeta Wyborcza”. Właściciele obiektu postanowili wybudować w galerii dwie kasy biletowe oraz poczekalnię dla podróżnych. Galeria Metropolia sąsiaduje z dworcem kolejowym we Wrzeszczu.

— Od samego początku zakładaliśmy wprowadzenie funkcji dworcowych tak, aby wachlarz usług dla pasażerów był kompletny: obejmował poczekalnie, kasy biletowe, informację pasażerską oraz rozbudowaną gastronomię — mówił w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Andrzej Klein, dyrektor galerii.

Kiedy kolejna niedziela bez handlu? Oto specjalny KALENDARZ

Trójmiejski reporter Radia ZET postanowił na własne oczy przekonać się, czy metamorfoza galerii przyniosła już efekty. "Szanowni Państwo, w dniu dzisiejszym obsługujemy wyłącznie podróżnych" - takie informacje wiszą na wejściach do sklepów w gdańskiej Galerii Metropolia, relacjonuje Maciej Bąk. 

Nie wszyscy najemcy zdecydowali się jednak na otwarcie sklepów, obawiają się kar od inspektorów pracy, którzy dziś wizytowali otwarte miejsca. Właściciel galerii dał im wolną rękę. 

Zakaz handlu w niedziele

Od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe — pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu — ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

Zobacz także

Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo — ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Ustawa zawiera cały katalog wyłączeń spod zakazu handlu.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/mba,DG