Zamknij

Zakaz handlu. Te sklepy będą na cenzurowanym!

Redakcja
28.02.2018 07:09
Zakaz handlu. Te sklepy będą na cenzurowanym!
fot. Pixabay

Państwowa Inspekcja Pracy skontroluje markety pod kątem ustawy ograniczającej niedzielny handel — informuje środowy „Nasz Dziennik”.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Kontrole w związku z wejściem w życie nowego prawa zapowiada Państwowa Inspekcja Pracy — czytamy w artykule „Naszego Dziennika”.

„Inspektorzy pracy przygotowują się do kontroli przestrzegania zakazu pracy w niedzielę w placówkach handlowych. Takie kontrole będą prowadzone w całym kraju. Obejmą przede wszystkim te sklepy, w których w 2017 r. inspektorzy ujawnili naruszenie zakazu pracy w święta. Będziemy reagować na bieżąco na skargi od pracowników i sygnały, także medialne, o łamaniu zakazu” — zapowiada w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy.

Zakaz handlu w niedziele. Od kiedy obowiązuje? 

Od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe — pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu — ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo — ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Zobacz także

Ustawa zawiera zarazem cały katalog wyłączeń spod tego zakazu.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy — kara ograniczenia wolności.

Zakaz handlu w galeriach handlowych

Silesia City Center w Katowicach i warszawskie galerie handlowe zapowiedziały, że mimo szumnych zapowiedzi zmiany prawa galerie mają być otwarte w standardowych godzinach.

Nowe prawo nie ominie jednak sklepów IKEA. — Zgodność z obowiązującym prawem to dla IKEA priorytet. Dostosujemy działanie naszych sklepów do wprowadzanych rozwiązań — powiedziała w rozmowie z Metro Warszawa Teresa Teleżyńska, koordynatorka ds. komunikacji korporacyjnej IKEA Retail.

RadioZET.pl/PAP/DG