Za ladą postawił pracownicę, ktoś złożył donos. Jest pierwszy mandat za otwarty sklep

Redakcja
11.03.2018 17:03
Za ladą postawił pracownicę, ktoś złożył donos. Jest pierwszy mandat za otwarty sklep
fot. Karol Makurat/REPORTER

Jest pierwsza ofiara zakazu handlu w niedziele. Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy ukarali przedsiębiorcę za otwarcie sklepu w niedzielę. Pomógł telefoniczny donos. Szef sklepu monopolowego w Gorzowie wysłał za ladę pracownicę "na umowie zlecenie".

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

O sprawie poinformował serwis gorzowianin.com. W Gorzowie 11 marca zamknięte są sklepy Biedronka, Lidl, a także kilka marketów Intermarche. To zachęciło jednego z przedsiębiorców do otwarcia sklepu monopolowego. 

Właściciel placówki handlowej nie spodziewał się, że padnie ofiarą donosu. W związku z zakazem handlu w niedziele w Gorzowie uruchomiono infolinię do informowania o nieprawidłowościach. Jeden z pierwszych telefonów dotyczył jego sklepu.

Zobacz także

- Dzisiaj dostaliśmy już jedno zgłoszenie na infolinię o sklepie w centrum Gorzowa, który prowadzi sprzedaż alkoholu, a jego właściciel może nie przestrzegać zakazu handlu. Po udaniu się na miejsce i sprawdzeniu sklepu, okazało się, że sprzedaż prowadzi pracownica zatrudniona na umowę zlecenie. W tym przypadku wobec właściciela sklepu zostanie wszczęte postępowanie karne i zostanie on ukarany mandatem w wysokości 1000 złotych - powiedział dziennikarzom Piotr Gontarczyk, pracownik Państwowej Inspekcji Pracy.

Kiedy kolejna niedziela bez handlu? Oto specjalny KALENDARZ

Warto przypomnieć, że sklepy działające na zasadzie franczyzy - właściciel może otworzyć w niedziele placówkę tylko wtedy, gdy sprzedaż prowadzi "we własnym imieniu i na własny rachunek". Taka sama reguła będzie dotyczyła pozostałych właścicieli innych sklepów.

11 marca - to pierwsza niedziela, kiedy nie zrobimy zakupów w większości sklepów. Najbliższe niedzielne zakupy będą możliwe 25 marca. Zgodnie z nowym prawem, w każdym miesiącu 2018 roku dwie niedziele będą handlowe - pierwsza i ostatnia. W 2018 r. Polacy będą mogli zrobić zakupy w 21 niedziel.

Zakaz handlu w niedziele: Kontrole PIP

Około 300 dyżurnych Państwowej Inspekcji Pracy w całym kraju zbiera informacje na temat przypadków łamania zakazu handlu w niedzielę 11 marca. W najbliższych dniach te informacje trafią z powiatowych ośrodków PIP do centrali. 

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

RadioZET.pl/gorzowianin.com,PAP/DG