Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Za ladą postawił pracownicę, ktoś złożył donos. Jest pierwszy mandat za otwarty sklep

11.03.2018 17:03
xxx wiadomosci

Jest pierwsza ofiara zakazu handlu w niedziele. Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy ukarali przedsiębiorcę za otwarcie sklepu w niedzielę. Pomógł telefoniczny donos. Szef sklepu monopolowego w Gorzowie wysłał za ladę pracownicę "na umowie zlecenie".

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

O sprawie poinformował serwis gorzowianin.com. W Gorzowie 11 marca zamknięte są sklepy Biedronka, Lidl, a także kilka marketów Intermarche. To zachęciło jednego z przedsiębiorców do otwarcia sklepu monopolowego. 

Właściciel placówki handlowej nie spodziewał się, że padnie ofiarą donosu. W związku z zakazem handlu w niedziele w Gorzowie uruchomiono infolinię do informowania o nieprawidłowościach. Jeden z pierwszych telefonów dotyczył jego sklepu.

- Dzisiaj dostaliśmy już jedno zgłoszenie na infolinię o sklepie w centrum Gorzowa, który prowadzi sprzedaż alkoholu, a jego właściciel może nie przestrzegać zakazu handlu. Po udaniu się na miejsce i sprawdzeniu sklepu, okazało się, że sprzedaż prowadzi pracownica zatrudniona na umowę zlecenie. W tym przypadku wobec właściciela sklepu zostanie wszczęte postępowanie karne i zostanie on ukarany mandatem w wysokości 1000 złotych - powiedział dziennikarzom Piotr Gontarczyk, pracownik Państwowej Inspekcji Pracy.

Kiedy kolejna niedziela bez handlu? Oto specjalny KALENDARZ

Warto przypomnieć, że sklepy działające na zasadzie franczyzy - właściciel może otworzyć w niedziele placówkę tylko wtedy, gdy sprzedaż prowadzi "we własnym imieniu i na własny rachunek". Taka sama reguła będzie dotyczyła pozostałych właścicieli innych sklepów.

11 marca - to pierwsza niedziela, kiedy nie zrobimy zakupów w większości sklepów. Najbliższe niedzielne zakupy będą możliwe 25 marca. Zgodnie z nowym prawem, w każdym miesiącu 2018 roku dwie niedziele będą handlowe - pierwsza i ostatnia. W 2018 r. Polacy będą mogli zrobić zakupy w 21 niedziel.

Zakaz handlu w niedziele: Kontrole PIP

Około 300 dyżurnych Państwowej Inspekcji Pracy w całym kraju zbiera informacje na temat przypadków łamania zakazu handlu w niedzielę 11 marca. W najbliższych dniach te informacje trafią z powiatowych ośrodków PIP do centrali. 

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

RadioZET.pl/gorzowianin.com,PAP/DG 

Oceń