Stracą pracę przez zakaz handlu? Wiceminister: znajdą sobie inne zajęcie

Redakcja
25.02.2018 15:08
Stracą pracę przez zakaz handlu? Wiceminister: znajdą sobie inne zajęcie
fot. Piotr Kamionka/REPORTER

1 marca 2018 roku zacznie obowiązywać zakaz handlu w niedziele. Nowe przepisy mogą stanowić problem dla osób pracujących tylko w weekendy. Część pracodawców twierdzi, że doprowadzi to do zwolnień. Co na to wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej? 

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe — pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu — ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo — ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Zakaz handlu w niedziele. Zwolnienia 

Część pracodawców mówi, że ograniczenie handlu w niedziele uderzy zarówno w firmy jak i pracowników - może spowodować zwolnienia. Zdaniem wiceministra Stanisława Szweda, ''ograniczenie nie będzie dużym zagrożeniem dla pracowników''. 

- Tak ustaliliśmy przepisy, aby pracodawca łatwo mógł zagospodarować tygodniowy czas pracy pracownika i nie musiał stosować różnych kombinacji. Mały problem jest z osobami, które pracują tylko w weekendy - to głównie młodzież i studenci. Myślę jednak, że przy tak niskim bezrobociu spokojnie sobie poradzą. Może te osoby znajdą sobie inne zajęcie na rynku, nie tylko w handlu. Warto zaznaczyć, że obecnie mamy duże zapotrzebowanie na pracowników, szczególnie w sferze usługowej. Pracodawcy narzekają, że brakuje im rąk do pracy - powiedział w wywiadzie dla PAP. 

Zobacz także

Ustawa zawiera zarazem cały katalog wyłączeń spod tego zakazu.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

RadioZET.pl/PAP/DG