Zamknij

Biedronka złamała przepisy? Związkowcy zapowiadają donos

Redakcja
13.03.2018 17:37
Biedronka
fot. Jeronimo Martins

Związkowcy NSZZ „Solidarność 80” chcą złożyć zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Pracy przeciwko sieci sklepów Biedronka — podaje portal Business Insider Polska. Popularna sieć dyskontów w Polsce miała złamać prawa pracownicze w związku z nowymi przepisami o zakazie handlu w niedziele.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Zagłosuj

Popierasz zakaz handlu w niedziele?

Liczba głosów:

Zakaz handlu w niedziele wymusił na wielkich sieciach handlowych zamknięcie swoich sklepów i dostosowanie się do nowego prawa. Związkowcy z „Solidarności” skarżą się, że w minioną niedzielę otwartych było pięć sklepów Biedronka na stacjach kolejowych: na Dworcu Centralnym w Warszawie, na Dworcu Wschodnim w Warszawie, na stacji Kraków Główny, Poznań Główny oraz Grudziądz.

„Solidarność 80” twierdzi, że decyzja PIP miała dotyczyć sklepu Biedronka na Dworcu Centralnym w Warszawie, który znajduje się bezpośrednio w hali dworca. — Na przykład sklep w Poznaniu przy dworcu głównym nie znajduje się w hali dworca. Tam Biedronka usytuowana jest w galerii handlowej znajdującej się obok. Powinna zatem być zamknięta — mówi w rozmowie z Business Insider Polska Robert Jacyno, rzecznik prasowy NSZZ „Solidarność 80”.

Kiedy kolejna niedziela bez handlu? Oto specjalny KALENDARZ

Związkowcy planują złożyć zgłoszenie w środę do inspektoratu PIP w Gdańsku.

Biedronka odpowiada na zarzuty

Przedstawiciele Jeronimo Martins Polska uważają, że handel w pięciu sklepach otwartych w niedzielę 11 marca był zgodny z prawem. — Zgodnie z przepisami prawa oraz wytycznymi Państwowej Inspekcji Pracy placówki zlokalizowane na dworcach i w miejscach obsługi podróżnych mogą być otwarte również w niedziele wolne od handlu — tłumaczy Arkadiusz Mierzwa, kierownik ds. komunikacji korporacyjnej w Jeronimo Martins Polska.

Zakaz handlu w niedziele

Od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe — pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu — ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

Zobacz także

Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo — ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

RadioZET.pl/Business Insider/DG