Zamknij

Przełomowy wyrok ws. zakazu handlu. Te sklepy mogą być otwarte w niedziele

Redakcja
19.12.2018 14:28
Przełomowy wyrok ws. zakazu handlu. Te sklepy mogą być otwarte w niedziele
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Nowa furtka w zakazie handlu w niedziele. Wprowadza ją dzisiejsza uchwała Sądu Najwyższego. Sklep będzie mógł być otwarty, jeżeli zarabia on głównie na sprzedaży papierosów czy prasy. Sprawa trafiła do SN przez właścicielkę jednego z punktów handlowych w Giżycku, która dostała grzywnę za handel w niedzielę i poskarżyła się na tę decyzje.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sąd Najwyższy zajmował się w środę interpretacją przepisu określającego wyjątki od zakazu niedzielnego handlu. 

Sklepy, które handlują biletami komunikacji miejskiej, prasą lub kuponami gier będą mogły być otwarte w niedziele. Wystarczy sprzedawać tylko jeden z tych asortymentów, żeby punkt handlowy był wyjęty spod zakazu.

Sprzedaż tych asortymentów musi stanowić większość w zyskach sklepikarzy. To oznacza, że na przykład sklep monopolowy nie będzie mógł być otwarty w ostatni dzień tygodnia, bo przede wszystkim zarabia on na sprzedaży alkoholu.

Zakaz handlu w niedziele 

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca br. Zgodnie z nią handel w niedziele jest dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca 2018 r. (z wyjątkami).

Zobacz także

Od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele będą zaostrzone - handel będzie dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. Natomiast od 2020 r. - zakaz nie będzie obowiązywać jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Zgodnie z ustawą "kto, wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele lub święta, powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu, podlega karze grzywny w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł".

Ustawa zawiera zarazem cały katalog wyłączeń spod tego zakazu.

RadioZET.pl/PAP/DG,daw