Zamknij

Handlują mimo zakazu. To centrum handlowe jest otwarte w niedziele

Redakcja
13.04.2018 17:08
Handlują mimo zakazu. To centrum handlowe jest otwarte w niedziele
fot. East News

Ustawa o zakazie handlu wymogła na wielu właścicielach zamknięcie większości sklepów i galerii handlowych. Jak informuje portal WP Finanse, nowe przepisy nie dotknęły Centrum Handlowego MARYWILSKA 44, które jest otwarte we wszystkie niedziele w miesiącu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Popierasz zakaz handlu w niedziele?

Liczba głosów:

Zgodnie z ustawą ograniczającą handel w niedziele oraz święta, która weszła w życie 1 marca 2018 roku,  zakaz handlu nie obowiązuje w każdą pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Jednak w kwietniu w pierwszą niedzielę przypadała Wielkanoc. Dlatego - zgodnie z ustawą - 31 marca w sobotę poprzedzającą Wielkanoc handel był dozwolony do godz. 14, a w niedzielę - pierwszy dzień Wielkiej Nocy - handel był zakazany. 

W 2018 r. Polacy będą mogli zrobić zakupy jeszcze w 19 niedziel. 

Centrum Handlowe MARYWILSKA 44 otwarte w niedziele 

Specyfika Centrum Handlowego MARYWILSKA 44 polega na tym, że wśród naszych najemców mamy ponad 1300 podmiotów gospodarczych, których właściciele często osobiście pełnią funkcję sprzedawców i stoją za kasą. Jak wiemy, tego typu placówki handlowe stanowią jeden z wyjątków od zakazu handlu w niedziele - mówi WP Finanse Małgorzata Konarska, prezes MARYWILSKA 44 sp. z o.o.

- Staramy się wykorzystać przewagę konkurencyjną, którą daje nam prawo i jesteśmy otwarci we wszystkie niedziele w miesiącu – dodaje.

Zakaz handlu w niedziele. Gdzie robić zakupy? 

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie będzie obowiązywał: w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w handlukwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, w zakładach pogrzebowych, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, placówkach pocztowych. Z zakazu wyłączono także placówki handlowe w zakładach hotelarskich oraz prowadzące działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku oraz placówki organizowane wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych.

Zobacz także

W niedziele zrobimy także zakupy w placówkach handlowych na dworcach, w portach i przystaniach morskich, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej, a także na morskich statkach handlowych, statkach powietrznych, platformach wiertniczych i innych budowlach morskich.

Jeśli chodzi o sklepy działające na zasadzie franczyzy - właściciel będzie mógł otworzyć w niedziele placówkę tylko wtedy, gdy sprzedaż będzie prowadził "we własnym imieniu i na własny rachunek". Taka sama reguła będzie dotyczyła pozostałych właścicieli innych sklepów.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: 

RadioZET.pl/PAP/WP Finanse/DG