Zamknij

Kolejna wpadka Ryszarda Petru. Tym razem chodzi o... zakaz handlu [WIDEO]

Redakcja
17.12.2018 07:14
Ryszard Petru
fot. Polsat News screen

– Apeluję do całej opozycji, aby w nadchodzących wyborach jej hasłem była likwidacja zakazu handlu w niedziele – mówił w niedzielę poseł partii Teraz! Ryszard Petru. Stwierdził, że „nie ma powodu, aby ograniczać wolność Polaków”. W trakcie konferencji prasowej przed warszawską Galerią Mokotów nie ustrzegł się kolejnej wpadki. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Podczas konferencji prasowej przed warszawską Galerią Mokotów Petru przypomniał, że w 2018 r. były 23 niedziele wolne od handlu, a w 2019 r. będzie ich 37. „Mam apel do całej zjednoczonej opozycji, żeby to było hasło, które nas łączy – zlikwidujemy zakaz handlu w niedziele” – mówił.

Po chwili dodał, że „optymalnym byłoby, gdyby hasłem całej zjednoczonej opozycji w nadchodzących wyborach była likwidacja handlu w niedziele”

Niedzielna wypowiedź to kolejna wpadka byłego szefa Nowoczesnej. W listopadzie Petru pomylił nazwę swojego nowego ugrupowania politycznego. Więcej przeczytasz TUTAJ

Zakaz handlu w niedziele 

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca br. Zgodnie z nią handel jest dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca 2018 roku (z wyjątkami).

Od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele będą zaostrzone – handel będzie dozwolony w ostatnią niedzielę w miesiącu, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Zobacz także

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy — kara ograniczenia wolności.

RadioZET.pl/PAP/Polsat News/DG