Zamknij

Sinice nadal grasują. Sprawdź, które kąpieliska są zamknięte [INFORMACJE]

26.07.2019 12:43
Zakaz kąpieli
fot. Wojciech Stróżyk/Reporter

W piątek rano obowiązuje zakaz korzystania z wody w 17 nadmorskich kąpieliskach zlokalizowanych na terenie woj. pomorskiego. W 15 z nich zaobserwowano zakwity sinic, a w dwóch innych wykryto zanieczyszczenie w postaci nadmiernej ilości bakterii.

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego, z powodu zakwitu sinic w piątek rano zamkniętych jest pięć nadmorskich kąpielisk w Gdańsku: Stogi, Dom Zdrojowy w Brzeźno, Molo Brzeźno, Jelitkowo i Klipper Jelitkowo. Kąpiel możliwa jest w pozostałych trzech gdańskich lokalizacjach, w których można pływać pod okiem ratowników – w kąpielisku Orle, Świbno i Sobieszewo na Wyspie Sobieszewskiej.

Także z powodu sinic w piątek rano zamknięte są trzy (z czterech) gdyńskich kąpielisk – w Orłowie, Redłowie i Babich Dołach. Wolne od sinic jest natomiast wszystkich dziewięć kąpielisk, jakie zorganizowano przy plażach w Sopocie. Zakwity utrzymują się w wodzie przy siedmiu kąpieliskach na Półwyspie Helskim – w Kuźnicy, Chałupach i Juracie oraz wszystkich czterech zorganizowanych w Jastarni.

Jak odróżnić SINICE od GLONÓW? Zapytaliśmy eksperta! 

W tych miejscach kąpiel jest zabroniona. Od wielu dni nieczynne są też kąpieliska w Mikoszewie i jedno z pięciu kąpielisk zorganizowanych w Krynicy Morskiej – Bulwar Słoneczny 1. Przyczyną zamknięcia tych kąpielisk jest podwyższony poziom bakterii – enterokoków. W piątek kąpać nie można się także w Nadolu nad jeziorem Żarnowieckim.

Sanepid ostrzega

Pomorski Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od kilkunastu dni: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Zobacz także

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę. Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajduje się pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

RadioZET.pl/PAP/GIS

C