Zamknij

Koniec z napojami energetycznymi dla dzieci? Nowy pomysł posłanek PO

Redakcja
07.02.2018 15:32
Koniec z napojami energetycznymi dla dzieci? Nowy pomysł posłanek PO
fot. Cedric Hatto/ East News

Dwie posłanki Platformy Obywatelskiej postulują wprowadzenie zakazu sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży — podaje portal wiadomoscihandlowe.pl.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Czy pijesz napoje energetyczne?

Liczba głosów:

Lidia Gądek i Ewa Kołodziej w interpelacji poselskiej pytają ministra zdrowia o działania mające na celu ograniczenie sprzedaży napojów energetyzujących oraz dlaczego reklamowanie tych napojów nie jest kontrolowane przez państwo.

— W Polsce sprzedaje się 110 mln litrów napojów energetyzujących rocznie! Z tego blisko 10 mln litrów wypijają dzieci i młodzież. 250 ml „energetyka” to tyle, co filiżanka mocnej kawy. Nie jest to dawka odpowiednia dla młodych ludzi, a tym bardziej dla dzieci. Potwierdzają to liczne badania naukowe. Co gorsza, spożywanie energy-drinków może przeistoczyć się w uzależnienie — tłumaczą posłanki Platformy Obywatelskiej. 

Dlaczego napoje energetyzujące są niezdrowe?

Gądek i Kołodziej przypominają, że producenci napojów nie informują o szkodliwości kofeiny, przedawkowania witaminy B12 oraz innych substancji zawartych w tego typu produktach.

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci staje się europejskim trendem. W Wielkiej Brytanii wprowadziły go sieci Waitrose, Sainsbury's Aldi, Asda i Tesco.

RadioZET.pl/wiadomoscihandlowe.pl/DG