Zamknij

Zakaz wchodzenia do wody. Wykryto groźne bakterie nad Zalewem Szczecińskim

19.08.2021 15:57
Zakaz kąpieli
fot. Damian KLAMKA/East News

Sanepid wprowadził w czwartek zakaz wchodzenia do wody na kąpielisku w Stepnicy nad Zalewem szczecińskim. W badaniu próbek wody wykryto przekroczenie dopuszczalnego stężenia w wodzie enterokoków i bakterii Escherichia coli. Doszło tam także do rozmnożenia się makroalg lub fitoplanktonu morskiego.

Zakaz wchodzenia do wody obowiązuje na kąpielisku w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim. Sanepid poinformował w czwartek o przekroczenie parametrów mikrobiologicznych.

Zakaz wchodzenia do wody. Wykryto groźne bakterie nad Zalewem Szczecińskim

Z informacji zamieszczonych przez GIS w Serwisie Kąpieliskowym wynika, że badania próbek wody wykazały przekroczenia stężenia enterokoków i bakterii grupy E. coli. Główną przyczyną zakazu kąpieli są właśnie enterokoki oraz rozmnożenie się makroalg lub fitoplanktonu morskiego.

Kąpielisko w Stepnicy sanepid zamknął już wcześniej, 12 sierpnia, na jeden dzień, ze względu na zakwit sinic. Obecnie jest ono jedynym z zakazem kąpieli ze względu na jakość wody w województwie zachodniopomorskim.

Enterokoki, podobnie jak bakterie E.coli, żyją w jelitach. Zakażenie enterokokami może spowodować zatrucie krwi i posocznicę. Prowadzi także do zakażenia m.in. w obrębie jamy brzusznej i miednicy oraz ran. Bakteria E. coli powoduje zatrucie pokarmowe, może prowadzić też m.in. do zakażenia dróg moczowych. Natomiast w wodzie zawierającej makroalgi mogą rozwijać się bakterie powodujące m.in. podrażnienia skóry.

RadioZET.pl/PAP - Inga Domurat

C