Zamknij

Dziś zakończenie roku szkolnego. Minister edukacji pisze do uczniów

25.06.2021 09:32
Zakończenie roku szkolnego
fot. PAP/Darek Delmanowicz

Zakończenie roku szkolnego mimo wcześniejszych obaw odbywa się stacjonarnie. Co będzie po wakacjach? Czy rok szkolny 2021/2022 może zacząć się w trybie hybrydowym? Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek informował o takiej możliwości, zaznaczając, że taki wariant będzie proponowany, jeśli w Polsce zaatakuje wirus delta. W międzyczasie pojawiły się pytania o ewentualne skrócenie wakacji po to, aby nadrobić kilkumiesięczne zaległości w nauce. Szef MEiN napisał do uczniów i nauczycieli list, informując, jakie są jego przewidywania dot. powrotu do szkół po wakacjach.

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 odbywa się zgodnie z planem - w piątek 25 czerwca. - To był bardzo trudny rok szkolny, a te sześć ostatnich tygodni nauki stacjonarnej były na wagę złota – mówił na środowej konferencji minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jego zdaniem rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 odbędzie się bez przeszkód i od 1 września uczniowie będą mogli normalnie kontynuować naukę w szkołach. Kilka dni wcześniej szef MEiN, odpowiadając na pytanie dziennikarzy "DGP", wspominał jednak, że "jeśli pojawi się wirus delta – indyjski i będzie bardzo groźny, to będziemy proponować rozpoczęcie roku szkolnego w trybie hybrydowym".

W międzyczasie pojawiły się pytania o to, czy wakacje 2021 nie powinny zostać nieco skrócone. Miałoby to pomóc w nadrobieniu braków w edukacji po długich miesiącach nauki zdalnej. Przedstawiciele resortu edukacji zapewniają jednak, że nie zamierzają skracać dzieciom wypoczynku, a kolejny rok szkolny rozpocznie się najprawdopodobniej tak jak zawsze - z początkiem września. 

Minister edukacji pisze list na zakończenie roku szkolnego

"Dobiegają końca zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2020/2021. Nauczyciele i uczniowie wkrótce rozpoczną długo wyczekiwany czas letniego wypoczynku. Za nami niezwykle trudne i pod wieloma względami nietypowe miesiące pracy. Wysokie statystyki zachorowań i niebezpieczeństwo związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa sprawiły, że przez większość roku szkolnego młodzi ludzie uczyli się w sposób zdalny. Byli pozbawieni bezpośredniego kontaktu ze swoimi nauczycielami, wychowawcami oraz rówieśnikami"  – napisał minister edukacji i nauki w liście skierowanym do nauczycieli, uczniów i rodziców.

"Wiemy, że ze skutkami zdalnej edukacji będziemy mierzyć się w kolejnych latach. Jesteśmy świadomi zarówno mniejszej efektywności procesu kształcenia na odległość, jak i również jego negatywnego wpływu na kondycję fizyczną i psychiczną dzieci i młodzieży. Dlatego też przygotowaliśmy kompleksowy program wsparcia uczniów po długotrwałym okresie nauki zdalnej i przeznaczyliśmy na jego realizację dodatkowe środki finansowe" – dodał. 

Rok szkolny 2021/2022? "Mamy nadzieję, że uda się bez nauki zdalnej"

"Mamy nadzieję, że dzięki postępującej akcji szczepień uda nam się w przyszłości uniknąć ponownego zamknięcia szkół i placówek oraz przenoszenia edukacji na tryb zdalny. Okres kształcenia na odległość pokazał dobitnie, że bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem nie zastąpią nawet najnowocześniejsze technologie" – podkreślił szef resortu edukacji.

Czarnek podziękował wszystkim dyrektorom szkół i nauczycielom za całoroczną pracę, trud oraz zaangażowanie. "Dziękuję, że w tym trudnym czasie byli Państwo blisko swoich uczniów, oferowali pomoc i wsparcie w najróżniejszych sytuacjach. Życzę Państwu przede wszystkim spokoju i wytchnienia od codziennych obowiązków" – napisał.

"Gratuluję uczniom sukcesów w nauce i innych dziedzinach szkolnej aktywności. Mijający rok był dla Was prawdziwą próbą charakteru. Wszyscy mierzyliście się z wyzwaniami zdalnej nauki. Jestem przekonany, że praca, którą włożyliście w swoją edukację, wyda w przyszłości wspaniałe owoce. Życzę Wam, aby wakacje były czasem poznawania i odkrywania nowych miejsc, a także zawierania trwałych przyjaźni i znajomości" – czytamy w liście. "Serdecznie pozdrawiam również społeczność szkół polskich i polonijnych na całym świecie. Dziękuję nauczycielom i wychowawcom za podtrzymywanie oraz pielęgnowanie polskości wśród młodych Polaków dorastających poza granicami kraju. Słowa wdzięczności kieruję także do uczniów, dziękując za trud doskonalenia języka polskiego i zdobywania wiedzy o Polsce" – dodał minister.

RadioZET.pl/PAP/MEiN