Zamknij

Ekstremalnie silny halny. Na Podhalu łamał drzewa, wyrywał dachy [ZDJĘCIA]

13.11.2019 11:35
Zakopane halny
fot. Pawel Murzyn/East News

Zerwane dachy i słupy energetyczne, powalone drzewa, domostwa odcięte od prądu. Na Podhalu szaleje halny, rozpędzający się w górach nawet do 200 km/godz.! To rekord w historii pomiarów w XXI wieku. Wielu mieszkańców Podhala nie było gotowych i ostrzeżonych przed taki silnym wiatrem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Halny z impetem wdarł się na Podhale. Wietrzna zawierucha daje się mieszkańców mocno we znaki. Jak podaje lokalny „Tygodnik Podhalański”, minionej nocy dostęp do prądu stracili zakopiańczycy i mieszkańcy Kościeliska.

Zobacz także

Wiatr łamał drzewa na szlakach, ale i w stolicy Podhala. Zaskoczenie jest tym większe, że prognozy nie przewidywały aż takiej siły żywiołu. Najwyższe prędkości, sięgające 200 km/godz. (ok. 53 m/sek.), odnotowano w stacji meteorologicznej na Kasprowym Wierchu (1895 metrów).

Na szlakach jest wciąż niebezpiecznie. Poza śniegiem drogi blokują połamane drzewa. W samym Zakopanem strażacy interweniowali co najmniej dwudziestokrotnie, jak podaje tygodnik, na ul. Andrzeja Struga, Gładkie, Strążyska, Gubałówka, ale i Kościelisku. Usunięto połamane drzewa, zabezpieczono uszkodzone linie energetyczne.

W położonym wyżej od Zakopanego Zębie wiatr porwał nawet blaszany dach z jednego z garaży.

Jak podaje serwis Weatheronline.pl, dziś  po południu na Kasprowym Wierchu wiatr będzie osiągał ponad 110 km/godz. Jutro nieco osłabnie, by w piątek znów przekraczać „setkę”. W prognozie IMGW powiaty Podhala oznaczone są jako rejon z ostrzeżeniem I stopnia.

RadioZET.pl/24tp.pl/pogodynka.pl/