Zakopane zadeklarowało, że przyjmie niechciany we Francji pomnik Jana Pawła II

Redakcja
02.11.2017 19:43
Zakopane zadeklarowało, że przyjmie niechciany we Francji pomnik Jana Pawła II
fot. Archiwum RadioZET.pl

Władze Zakopanego zadeklarowały chęć przyjęcia pomnika Jana Pawła II z francuskiego miasta Ploermel, gdzie 25 października Francuska Rada Stanu nakazała usunięcie symbolu krzyża.

Burmistrz Zakopanego stwierdził oficjalnie, że przyjmie niechciany we Francji pomnik papieża wraz z krzyżem. – Wysłaliśmy pismo, w którym wspólnie ze starostą tatrzańskim i władzami Związku Podhalan zaproponowaliśmy pani premier, że jesteśmy gotowi przyjąć pomnik papieża. Chcemy tym samym podtrzymać testament Jana Pawła II, który pod Giewontem w 1997 r. apelował do nas mówiąc: brońcie krzyża – tłumaczył Leszek Dorula.

Stanowcza reakcja władz

Reakcja władz Zakopanego jest – jak twierdzi burmistrz – odpowiedzią na miłość Jana Pawła II do Tatr i górali. – Gdyby taka sytuacja zaistniała, to przyjmiemy pomnik z Francji pod Giewont – deklarował burmistrz.

Zagłosuj

Uważasz, że Francuzi przesadzają?

Liczba głosów:

Niechciany krzyż

Rada Stanu, najwyższy organ sądownictwa administracyjnego we Francji, podtrzymała wyrok sądu niższej instancji, nakazujący usunięcie krzyża wieńczącego pomnik Jana Pawła II w Ploermel. Premier Beata Szydło natychmiast zapowiedziała, że wystąpi z prośbą o przeniesienie pomnika wraz z krzyżem do Polski.

Węgry gotowe pomóc

Z kolei rząd Węgier gotów jest opłacić i wziąć na siebie ciężar administracyjny przetransportowania na Węgry krzyża wieńczącego pomnik papieża Jana Pawła - powiedział w czwartek szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto.

Więcej szczegółów:

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Interia.pl/strz