Zamknij

Zakupy w Biedronce w niedzielę tylko z biletem? Niejasności wokół ustawy o zakazie handlu

Redakcja
14.02.2018 13:14
Zakupy w Biedronce w niedzielę tylko z biletem? Niejasności wokół ustawy o zakazie handlu
fot. Archiwum RadioZET.pl

Sieci sklepów i dyskontów zastanawiają się, jak rozegrać sprawę zakazu handlu w niedzielę przy jednoczesnym pozwoleniu na handel na dworcach kolejowych. Wiele wskazuje na to, że idąc na zakupy do Biedronki na dworcu, zgodnie z prawem, będzie trzeba pokazać bilet na pociąg lub autobus. Handlowcy analizują nowe prawo.

Zagłosuj

Moim zdaniem...

Liczba głosów:

Wiele niejasności wiąże się z podpisaną przez prezydenta ustawą o zakazie handlu w niedzielę. Przez wiele wyjątków i niejasny potoczny język niektórych sformułowań mnożą się znaki zapytania, ponieważ zdarzają się przepisy, które interpretować można na co najmniej dwa sposoby. Jednym z nich jest sytuacja dopuszczenia handlu na dworcach kolejowych.

Niejasno skonstruowana ustawa

Czy można zatem będzie robić zakupy w niedzielę np. w Biedronkach na dworcach kolejowych? — Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Ustawodawca wprawdzie zakłada, że zakaz prowadzenia handlu w niedziele nie będzie obowiązywał w placówkach handlowych na dworcach, z tym że dotyczy to wyłącznie handlu związanego z bezpośrednią obsługą podróżnych. Nie wyjaśnia jednak, co w jego rozumieniu oznacza bezpośrednia obsługa podróżnych — mówi prawnik w rozmowie z „Fakt24”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

Absurd goni absurd

Trudno przypuszczać, jak zachowają się w tej sprawie zarządzający sklepami na dworcach. Czy dojdzie do absurdalnej sytuacji, gdy wejście do Biedronki lub innego sklepu będzie możliwe tylko po okazaniu biletu na pociąg? Czy klienci, którym będzie zależało na zakupach, będą kupować najtańszy bilet kolejowy do podmiejskiej miejscowości, aby wejść do sklepu? Na to pytanie nie zna odpowiedzi nawet sama Biedronka. — Obecnie jesteśmy na etapie analiz i konsultacji dotyczących potencjalnych modyfikacji w organizacji pracy naszych sklepów — podaje Biuro Prasowe Jeronimo Martins Polska w rozmowie z „Fakt24”.

Nowy konkurs Biedronki:

Zobacz także

RadioZET.pl/Fakt24.pl/strz