Zamknij

5-latek złamał kwarantannę. Pojechał z bratem ciągnikiem na pole

26.01.2022 18:34
Ciągnik
fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

5-latek z gminy Zalewo niedaleko Iławy (woj. warmińsko-mazurskie), który powinien przebywać w domu na kwarantannie, pojechał z bratem ciągnikiem na pole - podała w środę lokalna policja. Funkcjonariusze wystąpili do sądu o ukaranie rodziców, którzy pozwolili chłopcu na ten wyjazd.

Przypadek niestosowania się przez 5-latka do zakazu opuszczania domu ujawniono podczas policyjnej kontroli osób objętych decyzjami o kwarantannie. Okazało się, że chłopca nie ma na terenie ogrodzonej posesji. Jak podała policja, "rodzice oświadczyli, że pozwolili mu pojechać ze starszym bratem ciągnikiem na pole, aby wykonać z nim zlecone prace". 

Zalewo. 5-latek złamał kwarantannę i pojechał z bratem na pole

"Kiedy wyszło to na jaw, o wszystkim został poinformowany powiatowy inspektor sanitarny, który wszczął postępowanie administracyjne, a policjanci dodatkowo sporządzili dokumentację do sądu w celu ukarania rodziców" - przekazała cytowana przez Polską Agencję Prasową st. asp. Joanna Kwiatkowska z Komendy Powiatowej Policji w Iławie.

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane są więc np. spacery z psem czy wyjście do sklepu. W razie niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem. Przypomnijmy, że od wtorku 25 stycznia weszło w życie rozporządzenie skracające z dziesięciu do siedmiu dni czas odbywania kwarantanny.

Zgodnie z nim - w odniesieniu do osób, u których nie wystąpiły objawy choroby COVID-19, oraz osób, które miały styczność ze źródłem zakażenia - kwarantanna będzie kończyła się po siedmiu dniach. Osoby, które rozpoczęły odbywanie kwarantanny przed dniem wejściem w życie rozporządzenia, odbywają ją na wcześniejszych zasadach.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP (M. Boguszewski)

C