Zamknij

Specjalna renta dla rodziny Bartosza Niedzielskiego. Polak piątą ofiarą zamachu w Strasburgu

Redakcja
17.12.2018 16:53
Specjalna renta dla rodziny Bartosza Niedzielskiego. Polak piątą ofiarą zamachu w Strasburgu
fot. East News

„Zapłacił życiem, żeby inni mogli żyć” – napisał na Twitterze Mateusz Morawiecki. Premier poinformował w poniedziałek, że przyznał specjalną rentę rodzinie Bartosza Niedzielskiego. Polak został ciężko ranny w zamachu w Strasburgu. Zmarł 5 dni później.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O śmierci mieszkającego w Strasburgu 36-letniego Polaka poinformował w niedzielę jego brat. Bartosz Niedzielski w czasie wtorkowej strzelaniny we Francji, został ciężko ranny w głowę, gdy próbował powstrzymać zamachowca, 29-letniego Cherifa Chekatta, przed wejściem do jednego z francuskich klubów.

Zobacz także

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki poinformował o przyznaniu rodzinie Polaka specjalnej renty.

„Bohaterska postawa Bartosza Niedzielskiego przyczyniła się do powstrzymania mordercy w Strasbourgu. Polak zapłacił życiem, żeby żyć mogli inni. Podjąłem decyzję o przyznaniu specjalnej renty rodzinie Pana Bartosza. Niech spoczywa w pokoju” - napisał na Twitterze.

Także w poniedziałek prezydencki minister Andrzej Dera poinformował, że prezydent Andrzej Duda uhonoruje zmarłego tragicznie Polaka.

Zobacz także

Bartosz Niedzielski pochodził z Katowic. Od 20 lat mieszkał w Strasburgu, gdzie współpracował m.in. z Parlamentem Europejskim. AFP pisze, że pasjonował się nauką języków obcych i poznawaniem innych kultur. Jego marzeniem było otwarcie międzynarodowej kafejki w Strasburgu.

W chwili ataku był w towarzystwie swojego przyjaciela, włoskiego dziennikarza Antonio Megalizziego, który także został postrzelony przez islamskiego terrorystę i zmarł w piątek.

Dziennikarze w sali prasowej Komisji Europejskiej uczcili minutą ciszy pamięć obu mężczyzn. Parlament Europejski na oficjalnym koncie Twitterowym złożył w poniedziałek wyrazy głębokiego współczucia rodzinom i bliskim Megalizziego i Niedzielskiego.

11 grudnia 29-letni Cherif Chekatt, otworzył ogień do ludzi w pobliżu jarmarku bożonarodzeniowego. Zamachowca ujęto i zastrzelono po 48 godzinach.

RadioZET.pl/PAP/JŚ