Zamknij

Zgromadzenie Narodowe na Zamku Królewskim. Duda: wiwat Sejm, wiwat Senat, wiwat Rzeczpospolita!

Redakcja
13.07.2018 12:00
Duda
fot. Jakub Szymczuk/KPRP

W piątek w południe na dziedzińcu Zamku Królewskiego odbyły się obchody Zgromadzenie Narodowe, które ma uczcić 550-lecie polskiego parlamentaryzmu i 100-lecie odzyskania niepodległości. Uczestnicy uroczystości wysłuchali orędzia prezydenta Andrzeja Dudy. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

12:42

Po zaledwie 35 minutach oficjalnie zakończyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji!

12:37

- Sejm i Senat są organami suwerennej władzy ustawodawczej Rzeczypospolitej. I nie ma ponad nimi wyższego prawodawcy - powiedział prezydent.

- Wiwat Sejm! Wiwat Senat! Wiwat wolna Rzeczpospolita! - tym hasłem Andrzej Duda zakończył swoje wystąpienie.

12:34

Prezydent: odpowiedzialność za wspólnotę nakazuje, aby wynik uczciwie przeprowadzonych wyborów był powszechnie respektowany; werdyktu wydanego przez obywateli przy urnach nie wolno kontestować.

12:32

- Obywatele wiedzą, że pełna zgodność poglądów jest niemożliwa. Nikt nie ma monopolu na słuszność - powiedział Duda.

- Podważanie tych zasad nie służy dobru społeczeństwa i łamie podstawę demokracji. Nie wolno odmawiać zwycięskiej większości prawa do realizacji jej programu. Nie wolno kontestować wyborów obywateli przy urnach - podkreślił.

12:28

- Naszego parlamentaryzmu nie otrzymaliśmy w darze ani nikt go nam nie narzucił - mówi Duda.

- Oczywistością jest, że Polska jest i będzie republiką - dodaje.

12:27

- Kiedykolwiek Polska była wolna, Sejm zawsze stanowił jedną z głównych instytucji naszego państwa i stanowi ją wraz z Senatem do dzisiaj - powiedział prezydent.
- Tak było - dodał - przed stuleciem, kiedy Rzeczpospolita odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. - Zwołanie parlamentu było jednym z pierwszych, fundamentalnych rozdziałów w dziele odbudowy państwa polskiego - powiedział Andrzej Duda.

12:25

Prezydent: od sejmu walnego w Piotrkowie z 1468 r. sejmowanie, ucieranie poglądów, dążenie do jednomyślności - stały się podstawową metodą stanowienia prawa i kierowania polityką Rzeczpospolitej.

- Od tamtej pory parlamentaryzm, sejmowanie, ucieranie poglądów, dążenie do jednomyślności stały się podstawową metodą stanowienia prawa i kierowania polityką Rzeczypospolitej -  powiedział prezydent

12:23

- Jubileusz to wyjątkowy czas wspominania, ale jeszcze bardziej czas wyciągania wniosków. Czas oddawania czci temu, co było wspaniałe i godne pochwały. I czas czerpania inspiracji do naszych, współczesnych, dzisiejszych działań dla dobra wspólnego - zaznacza Duda.

12:18

Duda: Spotykamy się na zamku warszawskim, będącym symbolem polskiej historii, w miejscu, które było świadkiem najważniejszych osiągnięć polskiego parlamentaryzmu doby przedrozbiorowej i które jest znakiem ciągłości pracy Polaków.

12:17

- Nie obyło się bez sporów i dyskusji, nie wszyscy uczestnicy obrad mieli czyste intencje, ale Konstytucja została uchwalona - mówi prezydent pierwszej polskiej ustawie zasadniczej, uchwalonej 3 maja 1791 roku.

12:15

Duda przytacza w swym przemówieniu historię polskiego parlamentaryzmu przez pryzmat wyjątkowej jak na tamtą epokę tolerancji religijnej na polskich ziemiach. 

12:14
12:10

Na mównicę wszedł prezydent Andrzej Duda.

12:06

Na początku przemawia, witając wszystkich zgromadzonych, marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

12:05

Uroczystość właśnie się rozpoczęła. Najpierw odegrano hymn państwowy.

12:04

Tymczasem przed kościołem św. Anny w Warszawie trwa tzw. Obywatelskie Zgromadzenie Narodowe, w którym birą udział m.in. działacze i sympatycy KOD, Obywateli RP oraz Ogólnopolskiego Strajku Kobiet:

"Jest tam kilkaset osób. Mają ze sobą plakaty z napisem konstytucja. Większość Placu Zamkowego została ogrodzona z powodu uroczyściści na zamku. Dlatego zgrodzenie obywatelskie jest przed kościołem św.Anny. Tuż obok stoi kordon policji. Są także byli politycy Nowoczesnej między innymi Joanna Scheuring- Wielgus, która otworzyła to zgromadzenie i przywitała wszytskich. A są tu także niektórzy niepełnosprawni i ich opiekunowie, którzy protestowali w Sejmie" - relacjonuje reporter Radia ZET Daniel Wrzos.

12:00

Uroczystość zbojkotowała część opozycji. Platforma Obywatelska i Nowoczesna zorganizowały własne uroczyste posiedzenie.

Na spotkanie w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal przybyli m.in. były prezydent, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, premier i przewodniczący PE Jerzy Buzek, szef MSZ, marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Obecni są też m.in. była premier Ewa Kopacz oraz wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Więcej o tym wydarzeniu piszemy tutaj:

Zobacz także

11:58

Duda wygłosi orędzie w specjalnie postawionym namiocie na zamkowym dziedzińcu przed najwyższymi rangą urzędnikami państwowymi, posłami, senatorami i gośćmi z zagranicy.

11:55

Dzień dobry! Zapraszamy na relację na żywo z orędzia prezydenta Andrzeja Dudy, które wygłosi po godz. 1 w ramach uroczystej sesji Zgromadzenia Narodowego, które odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Przemówienie będzie częścią obchodów 550-lecia polskiego parlamentaryzmu.

Obchody 550-lecia polskiego parlamentaryzmu

Wystąpieniu prezydenta przysłuchiwali goście z zagranicy, posłowie, senatorowie oraz najwyżsi rangą urzędnicy państwowi.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zapowiadając uroczystości podkreślił, że możemy być dumni z naszej tradycji i kultury parlamentarnej, jako jednej z najstarszych w Europie i w przeszłości najpełniej rozwiniętych. Jak dodał, Polska jest jednym z państw na świecie, w którym stosunkowo wcześnie rozwinął się parlamentaryzm i stał się on cechą systemu politycznego.

Zgromadzenie Narodowe poprzedziła uroczysta msza św., pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Homilię wygłosił arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W Zgromadzeniu Narodowym udziału nie wzięła udziału klub Platformy Obywatelskiej. Lider PO Grzegorz Schetyna jako powód takiej decyzji podał "niszczenie demokracji przez PiS". PO w piątek zorganizowało uroczyste posiedzenie klubu, na które zaprosiło m.in. byłych parlamentarzystów partii.

Zdaniem wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego PO bojkotując ZN kwestionuje tradycję polskiego parlamentaryzmu.

RadioZET.pl/PAP/DG/MP