Zamknij

Zamknięcie polskiego nieba na majówkę? Morawiecki zabiera głos

22.04.2022 18:46
Mateusz Morawiecki
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Jesteśmy gotowi na niezwykle daleko posunięty kompromis i bardzo serdecznie prosimy wszystkich kontrolerów, aby nie doprowadzili do zamknięcia polskiego nieba – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Widmo odwołanych lotów i zamknięcia nieba nad Polską niepokoi turystów, którzy planują zagraniczne wyjazdy na majówkę. Od kilkunastu dni toczą się negocjacje kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego dotyczące m.in. bezpieczeństwa, regulaminu pracy oraz regulaminu wynagradzania.

Zamknięcie polskiego nieba? Morawiecki zabrał głos

Mateusz Morawiecki na piątkowej konferencji prasowej oznajmił, że rząd jest gotowy na daleko posunięty kompromis ws. kontrolerów ruchu lotniczego. – Wyciągamy dłoń otwartą i bardzo serdecznie prosimy wszystkich kontrolerów, aby nie doprowadzili do kryzysu, do zamknięcia polskiego nieba, bo będzie to strata dla wszystkich Polaków. [...] Ja na pewno będę robił wszystko, aby takiemu kompromisowi patronować – stwierdził premier.

Szef rządu podkreślił, że razem z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem, stara się znaleźć rozwiązanie tego problemu. – Pan minister jest bardzo otwarty na kompromis, po prostu czeka na postulaty, czeka na propozycje ze strony związkowej, ze strony związku zawodowego i uważam, że pan minister ma bardzo dobrą, bardzo konstruktywną ofertę dla wszystkich, którzy chcą po prostu pracować – dodał.

Warszawskie lotnisko od kilkunastu dni odnotowuje opóźnienia w przylotach i odlotach samolotów z powodu problemów w obsadzie stanowisk kontrolerskich w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. PAŻP jest jedyną w kraju instytucją szkolącą i zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

RadioZET.pl/PAP

C