PiS zaostrza kary za pedofilię. Morawiecki: nawet do 30 lat

14.05.2019 12:23
PiS zaostrza kary za pedofilię. Morawiecki: nawet do 30 lat
fot. PAP

Rząd przyjął obszerną nowelizację Kodeksu karnego, która zakłada podwyższenie górnej granicy kar za pedofilię z 25 do 30 lat. „Przestępstwo pedofilii nie powinno znać instytucji zawieszenia kary. Osoby, które są opiekunami zarówno w instytucjach świeckich, jak i kościelnych, muszą ponosić odpowiedzialność” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

O decyzji rządu, który we wtorek zajmował się zmianami w Kodeksie karnym, poinformował na Twitterze sekretarz stanu w KPRM Łukasz Schreiber. 

„Na Radzie Ministrów przyjęliśmy obszerną nowelizację kodeksu karnego, która zakłada podwyższenie górnej granicy kar z 25 do 30 lat. Tak zgodnie z zapowiedzią prezesa PiS będzie w stosunku do pedofilii. Czy opozycja znów się wstrzyma od głosu, jak było przy rejestrze pedofilów?” – napisał sekretarz stanu w KPRM.

Mateusz Morawiecki powiedział na wspólnej konferencji prasowej z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro – po posiedzeniu rządu – że kwestie związane z nowelizacją Kodeksu karnego dyskutował z nim już w zeszłym roku. 

Przestępstwo pedofilii nie powinno znać instytucji zawieszenia kary, to jest nasze bardzo mocne przekonaniu, które chcemy wdrożyć w ramach ustawodawstwa.

PREMIER RP

W projekcie nowelizacji Kodeksu karnego podwyższono również wiek prawno-karnej ochrony dzieci z 15 do 16 lat. „Chodzi o te sytuacje, które są uzasadnione okolicznościami i dają podstawę sądowi do innej oceny czynu, niż to ma miejsce często właśnie w tych przypadkach, które w pierwszej kolejności przede wszystkim chcemy chronić – znacznie skuteczniej niż miało to miejsce wcześniej” – powiedział Zbigniew Ziobro.

„Tylko nie mów nikomu”. PiS podwyższa kary za pedofilę 

W sobotę miał premierę film Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”, w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

W niedzielę na konwencji regionalnej PiS w Szczecinie, prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że przygotowano zmiany w Kodeksie karnym, zgodnie z którymi przestępstwa pedofilii będą karane „dużo surowiej niż obecnie”.

Dzisiaj bardzo często zapada nawet wyrok z zawieszeniem, praktycznie żadna kara, jak to się mówi „w zawiasach”, czyli w ogóle. Otóż nie będzie „zawiasów”, będą surowe kary, być może nawet do 30 lat więzienia.

JAROSŁAW KACZYŃSKI

Obecnie karane są kontakty seksualne z osobami poniżej 15. roku życia. Kaczyński zapowiedział podwyższenie tego progu. „Granica odpowiedzialności karnej jest w Polsce, jeśli chodzi o wiek ofiary, zarysowana bardzo nisko – 15 lat. Ona będzie podwyższona, bo to jest konieczne. Trzeba być tutaj twardym” – zapowiedział prezes PiS.

Zobacz także

W poniedziałek Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro powołał zespół prokuratorów, którego zadaniem jest przeprowadzenie analizy zdarzeń przedstawionych w filmie Sekielskiego.

RadioZET.pl/PAP