Zamknij

To jak sąsiad wychowuje dziecko to twoja sprawa. Nie zgłaszasz przemocy? Możesz pójść do więzienia

Redakcja
12.04.2017 14:29
Zaostrzenie kar za przemoc wobec dzieci: Przepisy o informowaniu władz
fot. IWONA BURDZANOWSKA / AGENCJA GAZETA

Trzy lata więzienia za niezgłoszenie aktów szczególnego okrucieństwa wobec dziecka - tyle będzie groziło po nowelizacji kodeksu karnego. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zakłada zaostrzenie kar za ciężkie przestępstwa przeciw życiu, zdrowiu i wolności dzieci.

Klaps od dawna nie jest najpopularniejszą metodą wychowawczą, ale przemoc wciąż jest obecna w wielu rodzinach. Niedługo w życie wejdą przepisy, o które od dawna wnioskował m.in. Rzecznik Praw Dziecka. Ostrzej traktowani będą dorośli, którzy krzywdzą dzieci, ale nie tylko oni znajdą się na celowniku prawa.

Widzisz? Reaguj, bo inaczej dostaniesz 3 lata

Ustawa penalizuje nie tylko przemoc, ale także, do pewnego stopnia, obojętność. Świadkowie krzywdzenia dzieci mają obowiązek informowania władz o zajściu. Od tej pory nie tyko moralny, ale także usankcjonowany prawnie. Chociaż prezydent zachwalał zmiany jako rewolucyjne, a parlament przyjął je niemal jednomyślnie, to wśród komentujących sprawę obywateli pojawiają się wątpliwości. Czy władze próbują zachęcać do donosicielstwa? Rzecznik Praw Dziecka nie zgadza się z takimi opiniami.

- Nie mam wątpliwości, że osoby, które mają wiedzę, że takie przestępstwo jest popełniane wobec najmłodszych, stają się współwinnymi i powinny ponieść konsekwencje swojego zachowania. Nie zapominajmy, że prawo karne pełni w systemie prawa szczególną rolę, przede wszystkim realizowanie funkcji ochronnej i sprawiedliwościowej. Ostatecznie to sąd decyduje, czy rzeczywiście ktoś z otoczenia mógł mieć wiedzę o popełnianym przestępstwie i nic z tą wiedzą nie zrobił. Odpowiedź na pytanie o to, czy powiadomienie policji o tym, że za przysłowiową ścianą dziecko przeżywa ogromny dramat jest donosicielstwem, pozostawiam sumieniu każdego z osobna – komentował Marek Michalak.

Łukasz Sowa, rzecznik RPD przypomina, że instytucja od lat apeluje o aktywną postawę świadków przemocy wobec dzieci. Przypomina ostatnie historie z całego kraju: 4-letniej Oliwii z Łodzi, 2,5-letniej Julii z Piekar Śląskich czy trzymiesięcznej Lenki z Łodzi i czteromiesięcznej Oliwii z Bydgoszczy. Komentarze o donosicielstwie odrzuca także dr. Monika Sajkowska, prezes Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Dzieci Niczyje).

- Zupełnie nie zgadzam się z opiniami osób, które uważają, że to prawo motywuje do donosicielstwa. Powiem więcej, te zapisy wręcz osłabiają ten argument. Teraz zgłoszenie jest prawnym obowiązkiem, a za bierność grożą sankcje karne. Czyli obowiązek społeczny, który zapisany jest w prawie obecnie, staje się prawna obligacja - mówi.

Zagłosuj

Czy przemoc domowa jest problemem w Polsce?

Liczba głosów:

Ktoś słyszał, ktoś widział, nikt nie powiadomił

Kancelaria prezydenta tłumaczy, ze nie chodzi o powiadamianie policji o każdym płaczu dziecka, tylko, przede wszystkim, o najcięższych przestępstwach. Andrzej Dera, minister w kancelarii Andrzeja Dudy, wyjaśnia, że dzięki nowemu prawu nie będzie można już zasłaniać się "faktem, że to nie moja sprawa, albo nie moja rodzina". Jak tłumaczył, nawet w przypadku stwierdzenia gwałtu, często dochodziło do sytuacji, w której "ktoś coś słyszał, ktoś widział i ktoś nie powiadomił".

- Jeżeli będą takie przesłanki, że w tej rodzinie dzieje się coś złego, to takie powiadomienie może uratować życie dziecka – stwierdził.

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta nowelą osoba znęcająca się fizycznie i psychicznie nad najbliższym - lub nad inną osobą pozostającą w stosunku zależności od sprawcy - będzie podlegała karze więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Gdy znęcanie dotyczyłoby osoby nieporadnej ze względu na wiek, stan psychiczny lub stan fizyczny - sprawca będzie podlegał karze więzienia od 6 miesięcy do lat 8. Z kolei znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem zagrożone będzie karą od roku do 10 lat. W przypadku zaś, gdy pokrzywdzony w wyniku tego popełni samobójstwo, sprawcy grozić będzie od 2 do 12 lat więzienia.

Zapowiedziano też kampanię społeczną, której celem będzie informowanie o obowiązku powiadamiania o przestępstwach wobec dzieci. Jak zaznaczył, z tego też powodu, by przygotować obywateli, ustawa zacznie obowiązywać po trzech miesiącach.

RadioZET.pl/PAP/MAAL