Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

To jak sąsiad wychowuje dziecko to twoja sprawa. Nie zgłaszasz przemocy? Możesz pójść do więzienia

12.04.2017 14:29
xxx wiadomosci

Trzy lata więzienia za niezgłoszenie aktów szczególnego okrucieństwa wobec dziecka - tyle będzie groziło po nowelizacji kodeksu karnego. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zakłada zaostrzenie kar za ciężkie przestępstwa przeciw życiu, zdrowiu i wolności dzieci.

Zaostrzenie kar za przemoc wobec dzieci: Przepisy o informowaniu władz fot. IWONA BURDZANOWSKA / AGENCJA GAZETA

Klaps od dawna nie jest najpopularniejszą metodą wychowawczą, ale przemoc wciąż jest obecna w wielu rodzinach. Niedługo w życie wejdą przepisy, o które od dawna wnioskował m.in. Rzecznik Praw Dziecka. Ostrzej traktowani będą dorośli, którzy krzywdzą dzieci, ale nie tylko oni znajdą się na celowniku prawa.

Widzisz? Reaguj, bo inaczej dostaniesz 3 lata

Ustawa penalizuje nie tylko przemoc, ale także, do pewnego stopnia, obojętność. Świadkowie krzywdzenia dzieci mają obowiązek informowania władz o zajściu. Od tej pory nie tyko moralny, ale także usankcjonowany prawnie. Chociaż prezydent zachwalał zmiany jako rewolucyjne, a parlament przyjął je niemal jednomyślnie, to wśród komentujących sprawę obywateli pojawiają się wątpliwości. Czy władze próbują zachęcać do donosicielstwa? Rzecznik Praw Dziecka nie zgadza się z takimi opiniami.

- Nie mam wątpliwości, że osoby, które mają wiedzę, że takie przestępstwo jest popełniane wobec najmłodszych, stają się współwinnymi i powinny ponieść konsekwencje swojego zachowania. Nie zapominajmy, że prawo karne pełni w systemie prawa szczególną rolę, przede wszystkim realizowanie funkcji ochronnej i sprawiedliwościowej. Ostatecznie to sąd decyduje, czy rzeczywiście ktoś z otoczenia mógł mieć wiedzę o popełnianym przestępstwie i nic z tą wiedzą nie zrobił. Odpowiedź na pytanie o to, czy powiadomienie policji o tym, że za przysłowiową ścianą dziecko przeżywa ogromny dramat jest donosicielstwem, pozostawiam sumieniu każdego z osobna – komentował Marek Michalak.

Łukasz Sowa, rzecznik RPD przypomina, że instytucja od lat apeluje o aktywną postawę świadków przemocy wobec dzieci. Przypomina ostatnie historie z całego kraju: 4-letniej Oliwii z Łodzi, 2,5-letniej Julii z Piekar Śląskich czy trzymiesięcznej Lenki z Łodzi i czteromiesięcznej Oliwii z Bydgoszczy. Komentarze o donosicielstwie odrzuca także dr. Monika Sajkowska, prezes Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Dzieci Niczyje).

- Zupełnie nie zgadzam się z opiniami osób, które uważają, że to prawo motywuje do donosicielstwa. Powiem więcej, te zapisy wręcz osłabiają ten argument. Teraz zgłoszenie jest prawnym obowiązkiem, a za bierność grożą sankcje karne. Czyli obowiązek społeczny, który zapisany jest w prawie obecnie, staje się prawna obligacja - mówi.

Zagłosuj

Czy przemoc domowa jest problemem w Polsce?

Ktoś słyszał, ktoś widział, nikt nie powiadomił

Kancelaria prezydenta tłumaczy, ze nie chodzi o powiadamianie policji o każdym płaczu dziecka, tylko, przede wszystkim, o najcięższych przestępstwach. Andrzej Dera, minister w kancelarii Andrzeja Dudy, wyjaśnia, że dzięki nowemu prawu nie będzie można już zasłaniać się "faktem, że to nie moja sprawa, albo nie moja rodzina". Jak tłumaczył, nawet w przypadku stwierdzenia gwałtu, często dochodziło do sytuacji, w której "ktoś coś słyszał, ktoś widział i ktoś nie powiadomił".

- Jeżeli będą takie przesłanki, że w tej rodzinie dzieje się coś złego, to takie powiadomienie może uratować życie dziecka – stwierdził.

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta nowelą osoba znęcająca się fizycznie i psychicznie nad najbliższym - lub nad inną osobą pozostającą w stosunku zależności od sprawcy - będzie podlegała karze więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Gdy znęcanie dotyczyłoby osoby nieporadnej ze względu na wiek, stan psychiczny lub stan fizyczny - sprawca będzie podlegał karze więzienia od 6 miesięcy do lat 8. Z kolei znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem zagrożone będzie karą od roku do 10 lat. W przypadku zaś, gdy pokrzywdzony w wyniku tego popełni samobójstwo, sprawcy grozić będzie od 2 do 12 lat więzienia.

Zapowiedziano też kampanię społeczną, której celem będzie informowanie o obowiązku powiadamiania o przestępstwach wobec dzieci. Jak zaznaczył, z tego też powodu, by przygotować obywateli, ustawa zacznie obowiązywać po trzech miesiącach.

RadioZET.pl/PAP/MAAL

Oceń