Zamknij

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca szkoły, by wdrożyły system legitymacji w... telefonach

17.05.2019 16:56
Ministerstwo Cyfryzacji zachęca szkoły, by wdrożyły system legitymacji w... telefonach
fot. LUKASZ OSTALSKI/REPORTER

Zapomniałeś legitymacji? Będziesz mógł skorzystać z niej... telefonie. Z technicznym udogodnieniem dla uczniów wychodzi MInisterstwo Cyfryzacji. Z nowinki korzystają już w ponad 200 szkołach, które przystąpiły do projektu MC. Do pełni szczęścia potrzebny jest jeszcze telefon z systemem operacyjnym Android.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Legitymacja szkolna przydaje się w wielu sytuacjach. To dokument uprawniający uczniów do tańszych przejazdów autobusami i pociągami. Ze zniżką wejdziemy dzięki niemu na pływalnię, do kina i w wiele innych miejsc z usługami.

Koniec roku szkolnego wiąże się z myślą o przerwie od nauki. Nie warto jednak porzucać legitymacji w kąt. Dlaczego?

Ze zniżek i ulg korzystamy przede wszystkim w wakacje. Wielu rodziców boleśnie odczuło brak legitymacji właśnie wtedy, gdy była ona potrzebna. Już wkrótce podobny problem może zniknąć.
Tak przynajmniej twierdzi Ministerstwo Cyfryzacji, które zachęca do postawienia na mLegitymację. To bezpłatne narzędzie, będące częścią aplikacji mObywatel. Wystarczy kilka kroków z rejestracją i dokument znajdzie się na naszym telefonie.

Jak przekonuje MC telefoniczna legitymacja będzie uznawana na tych samych zasadach co ta na papierze". W dobie cyfryzacji ostatnią rzeczą, której zapominamy przy wyjściu z domu jest właśnie telefon...
Resort zastrzega, że wszczepienie legitymacji w telefon jest bezpłatne. Szkoła nie musi mieć specjalnego oprogramowania.

Wystarczy, że dyrektor lub inna wyznaczona przez niego osoba wypełnią formularz. Drugi krok to podpisanie porozumienia. Później bierzemy już sprawę w swoje ręce

Marek Zagórski, minister cyfryzacji

Dziś mLegitymacje mają już uczniowie 232 szkół, które przystąpiły do rządowego projektu. Ważność mLegitymacji stwierdza rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

Uczniowie skorzystają z "legitki w telefonie" przy kontroli biletów autobusowych, przy zakładaniu konta w bibliotece, czy przy zakupie biletów do kina. Jedynym wymogiem technicznym, by korzystać z dokumentu w telefonie, jest sprzęt z systemem operacyjnym Android w wersji co najmniej 6.0. Dokument na urządzeniu będzie zawierał imię i nazwisko ucznia, numer legitymacji, datę wydania i termin ważności dokumentu, status użytkownika (uczeń), datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, nazwę i adres szkoły.

Zobacz także

mLegitymacja, jak twierdzi MC, jest trudna do podrobienia. Posiada takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga.

RadioZET.pl/PAP