Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Pensje w Polsce nadal niskie. Europę dogonimy za... 60 lat!

20.11.2018 11:48
xxx wiadomosci

Średnie pensje w Polsce z roku na rok rosną i powoli odrabiamy dystans, który dzieli nas od bogatszych krajów Unii Europejskiej. Jednak nadal wiele nam brakuje. Według ekspertów, aby polskie zarobki zrównały się z unijną średnią, potrzeba nam... niemal 60 lat! 

Pensje w Polsce nadal niskie. Europę dogonimy za... 60 lat! fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Gdyby wynagrodzenia wzrastały równie szybko co polskie PKB, to przeciętny pracownik zarabiałby teraz o ponad 1800 złotych więcej niż obecnie.

– Średnie wynagrodzenie w Polsce wynosi około 1000 euro. To mniej więcej 1/3 średniego wynagrodzenia w Unii Europejskiej (2900 euro) – mówi w rozmowie z Radiem ZET Jacek Kowalczyk, dyrektor marketingu i PR w firmie Grant Thornton International Ltd. 

Nasz rozmówce dodaje, że Polak za jedną pensję może kupić w miesiącu około 180 biletów do kina. Tymczasem średnio w UE za przeciętne wynagrodzenie możemy nabyć 400 biletów. 

Najwyżej w zestawieniu najlepiej zarabiających państw UE znajduje się Luksemburg, którego pracownik dostaje średnio ponad 4 i pół tysiąca euro miesięcznie. Najmniej zarabia się natomiast w Bułgarii, bo niecałe 500 euro.

Zarobki w Polsce rosną

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny podał dane za III kwartał 2018 roku. W ciągu 12 miesięcy zarobki Polaków wzrosły przeciętnie o ponad 300 zł. Przeciętne wynagrodzenie w III kwartale 2018 roku jest wyższe o 59,12 zł w porównaniu z II kwartałem i wyniosło 4580,20 zł brutto – podał GUS.

RadioZET.pl/maos/DG 

Oceń