Pensje w Polsce nadal niskie. Europę dogonimy za... 60 lat!

Redakcja
20.11.2018 11:48
Pensje w Polsce nadal niskie. Europę dogonimy za... 60 lat!
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Średnie pensje w Polsce z roku na rok rosną i powoli odrabiamy dystans, który dzieli nas od bogatszych krajów Unii Europejskiej. Jednak nadal wiele nam brakuje. Według ekspertów, aby polskie zarobki zrównały się z unijną średnią, potrzeba nam... niemal 60 lat! 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Gdyby wynagrodzenia wzrastały równie szybko co polskie PKB, to przeciętny pracownik zarabiałby teraz o ponad 1800 złotych więcej niż obecnie.

– Średnie wynagrodzenie w Polsce wynosi około 1000 euro. To mniej więcej 1/3 średniego wynagrodzenia w Unii Europejskiej (2900 euro) – mówi w rozmowie z Radiem ZET Jacek Kowalczyk, dyrektor marketingu i PR w firmie Grant Thornton International Ltd. 

Nasz rozmówce dodaje, że Polak za jedną pensję może kupić w miesiącu około 180 biletów do kina. Tymczasem średnio w UE za przeciętne wynagrodzenie możemy nabyć 400 biletów. 

Zobacz także

Najwyżej w zestawieniu najlepiej zarabiających państw UE znajduje się Luksemburg, którego pracownik dostaje średnio ponad 4 i pół tysiąca euro miesięcznie. Najmniej zarabia się natomiast w Bułgarii, bo niecałe 500 euro.

Zarobki w Polsce rosną

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny podał dane za III kwartał 2018 roku. W ciągu 12 miesięcy zarobki Polaków wzrosły przeciętnie o ponad 300 zł. Przeciętne wynagrodzenie w III kwartale 2018 roku jest wyższe o 59,12 zł w porównaniu z II kwartałem i wyniosło 4580,20 zł brutto – podał GUS.

RadioZET.pl/maos/DG