Zamknij

GUS publikuje rewelacyjne dane. Nawet eksperci nie spodziewali się takich wyników!

Redakcja
19.04.2017 17:22
GUS publikuje rewelacyjne dane. Nawet eksperci nie spodziewali się takich wyników!
fot. Pixabay

Wynagrodzenia w marcu wzrosły o 5,2 procent rdr, a zatrudnienie o 4,5 procent w ujęciu rocznym - wynika z opublikowanych w środę danych Głównego Urzędu Statystycznego. Wynagrodzenia wzrosły powyżej oczekiwań ekonomistów.

Ekonomiści szacowali, że w marcu wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 4,1 procent rdr, a zatrudnienie wzrosło o 4,6 procent rdr - wynika z konsensusu opracowanego przez PAP.

- W marcu 2017 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 4,5 procent rdr i wyniosło 5 mln 981,7 tys., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 5,2 proc. rdr i wyniosło 4 tys. 577,86 zł - podał GUS.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Zgodnie z danymi GUS wynagrodzenie w marcu w porównaniu do lutego br. wzrosło o 6,3 procent (wobec oczekiwań na poziomie 5,2 proc.), a zatrudnienie w ujęciu miesięcznym wzrosło o 0,1 procent podczas gdy ekonomiści spodziewali się wzrostu o 0,2 procent.

Ekonomista z Pekao Piotr Piękoś zwrócił uwagę w komentarzu do danych GUS, że dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w marcu była istotnie wyższa od konsensusu prognoz rynkowych. Jego zdaniem marcowy wzrost dynamiki płac jest prawdopodobnie w dużej mierze wynikiem wysokiej dynamiki płac w górnictwie (wypłata nadzwyczajnej premii w PGG) oraz wzrostu dynamiki płac w przetwórstwie wskutek pozytywnego wpływu liczby dni roboczych (jeden dzień więcej niż przed rokiem).

Zagłosuj

Czy sytuacja na rynku pracy ulega realnej poprawie?

Liczba głosów:

Zdaniem dyrektora zespołu analiz z Work Service Andrzeja Kubisiaka jest mało prawdopodobne, by tempo wzrostu zatrudnienia wyraźnie przyspieszyło ze względu na malejącą podaż pracy. Według niego istnieje natomiast pole do poprawy wynagrodzeń, których dynamika może być jeszcze wyższa, ze względu na nasilającą się presję ze strony pracowników. To będzie niosło za sobą wyższe koszty pracy.

- Dane potwierdzają zmianę na rynku pracy, o której mówią pracodawcy. Coraz mniej osób wchodzących na rynek pracy przy jednoczesnym stałym wzroście PKB musi wywierać presję na wynagrodzenia. A to oznacza, że rynek pracownika staje się faktem. Przedsiębiorcy muszą przygotować się także na korzystanie z innych niż wynagrodzenie form rywalizowania o najlepszych pracowników - ocenił Jakub Gontarek z Konfederacji Lewiatan.

RadioZET.pl/PAP/DG