Zarzut zabójstwa dla 17-latki. Ciało noworodka znaleziono w rzece

31.05.2019 12:40
Zarzut zabójstwa dla 17-latki. Ciało noworodka znaleziono w rzece
fot. Policja w Zawierciu

Zarzut zabójstwa przedstawiła prokuratura 17-letniej matce, która po urodzeniu dziecka wrzuciła je do rzeki niedaleko Szczekocin (Śląskie). Nastolatka, która przyznała się do winy, została aresztowana.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zwłoki dziewczynki znaleziono na początku maja w pobliżu wsi Grabiec koło Szczekocin. Przechodzień dostrzegł ciało przy brzegu płynącej wzdłuż drogi krajowej nr 78 rzeki Krztyni.

Matkę dziecka odnaleziono po kilku dniach – po tym, jak zgłosiła się po pomoc medyczną. Przeprowadzone później badania DNA potwierdziły, że to ona jest matką odnalezionego dziecka. Wiadomo też, że ojcem jest jej chłopak.

Podejrzanej przedstawiono zarzut zbrodni zabójstwa z art. 148 par. 1 Kodeksu karnego. Przesłuchana w charakterze podejrzanej Dorota D. przyznała się do popełnienia tego czynu, aczkolwiek z uwagi na podanie przez nią szeregu okoliczności nie chciałbym wnikać w szczegóły. Wymagają one jeszcze wyjaśnień.

Prokurator rejonowy w Myszkowie Dariusz Bereza

Decyzja o aresztowaniu kobiety na trzy miesiące zapadła przed Sądem Rejonowym w Myszkowie. Śledztwo było początkowo prowadzone pod kątem art. 149 Kodeksu karnego, czyli zabicia dziecka w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu, za co może grozić od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Po analizie materiału dowodowego prokuratura uznała, że to było zabójstwo opisane w art. 148.

Zobacz także

Według wcześniejszych informacji z prokuratury ciąża była dziewięciomiesięczna, donoszona. Sekcja zwłok nie dała jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co było przyczyną śmierci noworodka, konieczne są dodatkowe badania. Nie wiadomo jeszcze, czy dziecko zostało wrzucone do rzeki żywe – prokuratura nie ma jeszcze kompleksowej opinii biegłych.

RadioZET.pl/PAP