Co ze skażoną wodą w Bałtyku? Są nowe wyniki badań

Redakcja
03.06.2018 21:51
Zatoka Gdańska
fot. Grzegorz Danielewicz/REPORTER

Jak poinformował w przesłanym w niedzielę komunikacie Pomorski Państwowy Inspektor Sanitarny, w próbkach wody z Zatoki Gdańskiej pobranych w okolicach Sopotu nie stwierdzono groźnych bakterii.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Badania próbek wody wykonały akredytowane laboratoria Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni. W próbkach wody pobranych 1 czerwca w Sopocie w okolicach Hotelu Haffner, Esentra, Parku Północnego, EKO-Tropikalnej Wyspy oraz wejścia na plażę 32A-33 nie stwierdzono przekroczenia norm występowania bakterii E-coli „w zakresie wymagań rekomendowanych dla kąpielisk”.

Jak zaznacza Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w komunikacie, woda jest zdatna do kąpieli, co oznacza cofnięcie wcześniejszej rekomendacji do niekorzystania z kąpielisk w wodach Zatoki Gdańskiej w okolicach Sopotu.

Jak zaznacza Sanepid, kolejne próbki wody, w celu uzupełnienia badań, mają zostać pobrane w poniedziałek w okolicach pasa nadmorskiego Gdańsk-Sopot-Gdynia.

Zatruta woda w Bałtyku

Badania mają związek z awarią Przepompowni Ścieków Ołowianka, która miała miejsce 15 maja. Tego dnia przed południem przestały działać urządzenia w przepompowni odbierającej 60 proc. ścieków z terenu Gdańska i odprowadzającej je do Oczyszczalni Wschód. Awaria spowodowana została zalaniem komory pomp i znajdujących się tam czterech silników: dwóch głównych i dwóch zapasowych.

Zobacz także

Aby uniknąć zalania miasta przez cofające się z kanalizacji ścieki, spółka Saur Neptun Gdańsk (SNG) odpowiadająca za gdańską sieć wodociągowo-kanalizacyjną zdecydowała o zrzucie nieczystości do Motławy oraz bezpośrednio do Zatoki Gdańskiej – na wysokości Zaspy. Zrzut ścieków trwał prawie trzy doby. Władze Gdańska nałożyły w poniedziałek na SNG karę w wysokości ponad 322 tys. zł.

Kąpieliska miejskie w Sopocie będą czynne od 15 czerwca, kiedy to na plaży pojawią się ratownicy.

TO RÓWNIEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/PAP/DG