Zamknij

Ścieki w Zatoce Puckiej. Sanepid odradza kąpiel

13.06.2019 10:53
Ścieki w Zatoce Puckiej. Sanepid odradza kąpiel
fot. Stanisław Kowalczuk/EastNews

Awaria w oczyszczalni ścieków w Swarzewie. Sanepid odradza kąpiel przy linii brzegowej między Władysławowem a Puckiem, bo ścieki były wypompowywane bezpośrednio do Zatoki Puckiej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Dopiero za trzy, cztery dni dowiemy się, czy woda w Zatoce Puckiej jest skażona. Do tego czasu Sanepid, który pobrał dziś jej próbki, zaleca, by do wody nie wchodzić. To skutek zrzutu nieoczyszczonych ścieków po wczorajszej awarii przepompowni w Swarzewie.

Zobacz także

W nocy udało się ją naprawić, ale do tego czasu do zatoki wpuszczono około trzech tysięcy metrów sześciennych zanieczyszczeń. Jak zdarzenie ze Swarzewa ma się do zeszłorocznego zrzutu ścieków do Motławy i Zatoki Gdańskiej?

Zobacz także

Na szczęście skala jest dużo mniejsza. Sanepid szacuje, że do Zatoki Puckiej trafiło około 3 proc. tego, co rok temu zrzucono z uszkodzonej przepompowni w Gdańsku. Problem jednak w tym, że Zatoka Pucka to akwen mniejszy, płytszy i cieplejszy, w którym już od jakiegoś czasu dzieją się niepokojące rzeczy.

Rybacy alarmują, że ryb już prawie nie ma, a ekolodzy znajdują co jakiś czas martwe zwierzęta wyrzucone na brzeg. Zrzut nieoczyszczonych ścieków na pewno zatoce nie pomoże. Może jednak okazać się, że nie było ich na tyle dużo, by skazić środowisko.

RadioZET.pl