Zamknij

We śnie zadusiła się tlenkiem węgla. Wszystko przez nieszczelny komin

Redakcja
12.03.2018 06:05
Czad
fot. East News

Nie żyje druga osoba po zatruciu tlenkiem węgla, do którego doszło w niedzielę w Nagłowicach (Świętokrzyskie). Przyczyną tragedii był prawdopodobnie nieszczelny przewód kominowy.

69-letnia kobieta to druga ofiara zatrucia tlenkiem węgla. Wcześniej podczas akcji reanimacyjnej, prowadzonej na miejscu zdarzenia, zmarł 59-letni mężczyzna.

Umarła przez tlenek węgla

Jak poinformował PAP st. sierż. Damian Janus z KWP w Kielcach, policja i straż pożarna otrzymały informację o dwóch nieprzytomnych osobach w jednym z domów w Nagłowicach w powiecie jędrzejowskim. Służby ratunkowe zaalarmował członek rodziny zaniepokojony brakiem kontaktu ze swoimi bliskimi.

Zagłosuj

Masz czujnik czadu w łazience?

Liczba głosów:

Ratownicy medyczni podjęli na miejscu reanimację. Życia mężczyzny nie udało się uratować. Kobieta, u której przywrócono funkcje życiowe, została przewieziona do szpitala, gdzie mimo wysiłków lekarzy zmarła.

Policja pod nadzorem prokuratora wyjaśnia przyczyny tragedii. Strażacy będący na miejscu zdarzenia stwierdzili duże stężenie tlenku węgla w tym domu. „Prawdopodobną przyczyną tragedii była nieszczelność przewodu kominowego” —– powiedział PAP dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa st. bryg., Robert Siewiorek.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Czad — cichy zabójca

Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni.

Podstawową przyczyną zatruć jest niepełne spalanie, do którego może dojść np. gdy zbyt szczelnie zamknięte są okna, brak jest właściwej wentylacji. Powoduje to powstawanie tlenku i utrudnia jego odpływ. Tyle spalin wypłynie na zewnątrz, ile świeżego powietrza napłynie do pomieszczenia. Przede wszystkim należy więc zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin.

RadioZET.pl/pap/maal