Zamknij

CBA zatrzymało pięć osób. Mieli wyłudzać podatek VAT

Redakcja
12.12.2018 09:29
CBA zatrzymało pięć osób. Mieli wyłudzać podatek VAT
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pięć osób podejrzewanych m.in. o wystawianie pustych faktur i wyłudzanie podatku VAT – dowiedziała się w środę PAP. Grupa miała wystawić fałszywe dokumenty na blisko 10 milionów złotych, ale łączna pula przestępczych faktur może sięgnąć kilkudziesięciu mln zł.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził PAP, że zatrzymań dokonali agenci z rzeszowskiej delegatury CBA. „Funkcjonariusze CBA wkroczyli do akcji jednocześnie w wielu miejscach, by nie dopuścić do zatarcia śladów bądź utraty dowodów przestępstwa” – zaznaczył.

„Dłuższa lista zatrzymanych i zarzutów może być tylko kwestią czasu”

Dodał, że czynności rzeszowskiego CBA w śledztwie trwają i badane są kolejne wątki sprawy. „Dłuższa lista zatrzymanych i zarzutów może być tylko kwestią czasu” – zaznaczył.

Zobacz także

Jak ustalili agenci CBA, grupa działała na terenie całej Polski, była hermetyczna i hierarchiczna. Każda z zatrzymanych przez CBA osób miała do wykonania sprecyzowane zadania. Biznesmeni zajmować się mieli m.in. wyłudzeniami podatku VAT, wprowadzaniem do obrotu dokumentów księgowych poświadczających nieprawdę – tzw. pustych faktur.

Faktury na 10 milionów złotych

Według śledczych łańcuszek firm prowadził pomiędzy sobą pozorny obrót towarami, które następnie również fikcyjnie opuszczały terytorium Polski, żeby była podstawa do zwrotu podatku. Unikano kontroli poprzez podawanie nieprawdziwych adresów.

Zobacz także

Zabezpieczone przez CBA fikcyjne faktury VAT wystawiono na blisko 10 milionów złotych.

– Ustalenia śledczych wskazują jednak, że proceder funkcjonował na większą skalę i było ich znacznie więcej. Łączna kwota, na którą opiewały nierzetelne faktury, może sięgać nawet kilkudziesięciu milionów złotych – podkreślił Kaczorek.

Zobacz także

Zatrzymani trafią do podkarpackiego zamiejscowego wydziału ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, gdzie prokuratorzy postawią im zarzuty.

RadioZET/PAP/JZ