Zamknij

Schetyna ostro o zatrzymaniu Frasyniuka: To haniebne! To PRL bis!

Redakcja
14.02.2018 11:25
Schetyna ostro o zatrzymaniu Frasyniuka: To haniebne! To PRL bis!
fot. RadioZET

Zatrzymanie Władysława Frasyniuka to jest zły symbol tych rządów, to jest PRL bis i powrót do mrocznych lat 80. — powiedział przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Lider Platformy Obywatelskiej, odnosząc się do zatrzymania Frasyniuka, powiedział na konferencji prasowej, że przypomina mu to październik 1982 r. i aresztowanie Frasyniuka w mieszkaniu na Biskupinie we Wrocławiu.

— To ponury chichot historii. Ten rząd jest antydemokratyczny, antywolnościowy. Wpisuje się w scenariusz i historię PRL-u — ocenił.

Zagłosuj

Czy Frasyniuka zatrzymano słusznie?

Liczba głosów:

Czarny sen

Schetyna zwrócił uwagę, że Frasyniuk demonstrował przeciwko nowej ustawie o zgromadzeniach. Według szefa PO zarzuty przedstawione Frasyniukowi przez prokuraturę są absurdalne.

— To wszystko jest czarnym snem. To kompromituje ten rząd i prokuraturę — powiedział szef PO.

— To jest symboliczne, że wczoraj sędzia Przyłębska zostaje Człowiekiem Wolności (prezes TK Julia Przyłębska otrzymała w poniedziałek nagrodę „Człowieka wolności” 2017 tygodnika „Sieci”), a dziś zatrzymywany jest o 6 rano Władysław Frasyniuk. To jest symbol tych czasów i tego rządu — powiedział Schetyna.

Zatrzymanie Frasyniuka

Przewodniczący PO zapewnił, że „nie zostawi tak tej sprawy”.

— Będziemy solidarni z Frasyniukiem i z wszystkimi, którzy protestując, wpisują się w scenariusz obywatelskiego nieposłuszeństwa. Prokuratura nie powinna ścigać tych, którzy występują przeciwko złemu prawu, tylko tych, którzy po prostu łamią złe prawo — zaznaczył.
Zatrzymanie i przesłuchania Frasyniuka ma związek z incydentem, do którego doszło podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej 10 czerwca 2017 r. Jak informowała policja, zakłóciło ją kilkadziesiąt osób, które na Krakowskim Przedmieściu usiadły na jezdni, próbując w ten sposób zatrzymać przemarsz uczestników obchodów przed Pałac Prezydencki. Wśród kontrmanifestantów, których usunęli policjanci, był m.in. Frasyniuk. Na początku lipca ubiegłego rok usłyszał on zarzut „przeszkadzania w przebiegu niezakazanego zgromadzenia”.

RadioZET.pl/pap/maal