Zamknij

Sześć osób nie żyje. Prawdopodobnie zażyły dopalacze

Redakcja
05.02.2019 16:14
Sześć osób nie żyje. Prawdopodobnie zażyły dopalacze
fot. Shutterstock

Jeden powiat, trzy miesiące i aż sześć zgonów spowodowanych prawdopodobnie zażyciem dopalaczy. Śledczy czekają na wyniki badań toksykologicznych, ale wszystkie spośród osób, które w ostatnim kwartale zmarły nagle w powiecie zawierciańskim na Śląsku, były związane ze środowiskiem narkomanów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Badania mają dać odpowiedź na pytanie, czy faktycznie wszystkie sześć osób poniosło śmierć w wyniku zatrucia dopalaczami. Policja równocześnie dementuje pojawiające się w internecie informacje o masowych zgonach, z zawyżonymi liczbami ofiar dopalaczy w Zawierciu.

- Mamy informacje o sześciu zgonach w ostatnim kwartale, co do których mamy przypuszczenia, że miały związek z zażyciem jakichś środków odurzających – powiedział nadkom. Andrzej Świeboda z zawierciańskiej komendy.

Zobacz także

Policjanci zaznaczają, że trwa śledztwo w tej sprawie, prowadzi je Prokuratura Rejonowa w Zawierciu.

Równocześnie – jak poinformował nadkom. Świeboda – policjanci z pionu kryminalnego przez cały czas prowadzą działania, by zatrzymać handlarzy groźnymi substancjami.

Zobacz także

W miniony wtorek zawierciańscy w ręce policji wpadła 27-letnia kobieta, która jest podejrzana o rozprowadzanie dopalaczy. W jej mieszkaniu zabezpieczono biały proszek, który został przesłany do szczegółowych badań. 27-latka została aresztowana na trzy miesiące. Nie jest wykluczone, że w tej sprawie zostaną zatrzymane kolejne osoby.

Coraz więcej zatruć dopalaczami

Policja po raz kolejny apeluje o unikanie dopalaczy - przypomina, że to trucizna, której zażycie powoduje szybkie i nieodwracalne zmiany w organizmie, a nawet może skutkować śmiercią.

Na najbliższą sobotę w Zawierciu zaplanowano manifestację „Powiedz  STOP dopalaczom”. Jej uczestnicy przejdą ulicami miasta, protestując przeciwko sprzedaży tego typu substancji i przestrzegając przed ich zażywaniem.

Jak podały służby sanitarno-epidemiologiczne, w województwie śląskim w ubiegłym roku znacząco wzrosła liczba osób, które zmarły po zażyciu dopalaczy.

Zobacz także

W 2018 r. było to 16 osób (z czego trzy zmarły w Mikołowie podczas Świąt Bożego Narodzenia). W 2017 r. z powodu zatrucia dopalaczami zmarły dwie osoby (przy podobnej łącznej liczbie zarejestrowanych zatruć dopalaczami tych latach).

RadioZET.pl/PAP/JŚ