Zamknij

Strajk zawieszony, a nauczyciele zawiedzeni. „Czujemy się trochę oszukani”

25.04.2019 18:19
Zawieszenie strajku
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Strajk nauczycieli trwa osiemnasty dzień, ale na horyzoncie widać już jego koniec – przynajmniej do września. W czwartek po południu szef ZNP Sławomir Broniarz przekazał, że w sobotę strajk zostanie zawieszony. Część nauczycieli nie jest z tej decyzji zadowolona.

Strajk nauczycieli zostanie zawieszony 27 kwietnia o godz. 6 rano. Od tego  momentu nauczyciele mają wrócić do pracy. I choć Sławomir Broniarz podkreślił, że nauczyciele wcale nie składają broni, a protest trwa, nauczyciele wydają się zaskoczeni decyzją ZNP.

- Czujemy się zawiedzeni, trochę oszukani. Pozostajemy z pytaniem: co dalej? – mówią reporterowi Radia ZET nauczyciele z IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie. - W naszej szkole uczniowie zostali sklasyfikowani – podkreślają.

Mariusz, nauczyciel historii mówi wprost – „ja chętnie bym się nie podporządkował". - Ta decyzja pojawiła się dzisiaj, żadne działania ZNP tego nie zapowiadały - dodaje.

Rozpatrywaliśmy wiele różnych scenariuszy, ale na pewno nie ten. Nie był brany pod uwagę.

Renata, nauczycielka języka polskiego, IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie

Takich głosów jest więcej. „Szanowny Panie Broniarzu. Zawiesił Pan strajk, a mnie odebrał nadzieję na zmianę w polskiej szkole” - napisał na Facebooku Paweł Lęcki, nauczyciel w II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie i członek Ogólnopolskiego Komitetu Strajkowego. - Zakwestionował Pan sens każdej demonstracji pięknych ludzi, którzy walczyli o coś, co jest bardzo ważne: o prawdę, o godność, o piękno edukacji. Powiedział Pan, że spotkamy się we wrześniu. Ze mną się Pan nie spotka - dodał Lęcki. 

Zobacz także

Zawieszenie strajku nauczycieli

- Dzisiaj zawieszamy ten strajk, ale pokazaliśmy naszą ogromną siłę i wolę walki. Mamy plan i chcemy go realizować - powiedział Broniarz podczas czwartkowej konferencji prasowej. O jaki plan chodzi? Szef ZNP wyjaśnił, że związkowcy nie rezygnują ze swoich postulatów, ale mają ich więcej. „Dzisiaj rozpoczynamy prace w ramach drugiego etapu naszej strategii” – powiedział i wyliczył:

  • zorganizujemy w czerwcu prawdziwy okrągły stół edukacji
  • rozpoczynamy budowę szerokiej koalicji na rzecz stworzenia tzw. pakietu wrześniowego - mamy kalendarz spotkań ze środowiskami, którzy identyfikują się z mocnym system edukacji w naszym kraju
  • zaczynamy promocję programu „Szkoła na szóstkę”, która będzie elementem szerszego pakietu wrześniowego wypracowanego z naszymi partnerami

Program „Szkoła na szóstkę” zakłada: wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB, odchudzenie podstaw programowych, kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej, zmniejszenie biurokracji w szkołach, zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli i wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty.

Zobacz także

RadioZET.pl