Akty zgonu wystawione przez MW to „nawoływanie do nienawiści i znieważenie godła”

Redakcja
18.01.2019 15:16
Akty zgonu wystawione przez MW to „nawoływanie do nienawiści i znieważenie godła”
fot. Adam Jastrzebowski/REPORTER/East News

Radio ZET dotarło do treści zażalenia prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka na umorzenie przez prokuraturę sprawy aktów zgonu jedenastu prezydentów miast, które wystawiła im Młodzież Wszechpolska.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Sprawa aktów zgonu, które jedenastu polskim samorządowcom – w tym zamordowanemu Pawłowi Adamowiczowi – wystawiła Młodzież Wszechpolska, powinna być wznowiona – uważa prezydent Jacek Jaœśkowiak. W swoim, a także w imieniu zmarłego prezydenta Gdańska, wysłał do prokuratury zażalenie na umorzenie tej sprawy.

Zobacz także

Prokuratura uznała, że akty zgonu nie stanowią gróźb, a wyrażają jedynie niezadowolenia wobec deklaracji o przyjęciu uchodźców.

„Brak stanowczej reakcji ze strony organów ścigania, pozostawienie takich wypowiedzi pod ochroną wolności słowa i pobłażliwe podejście wręcz brutalizuje przestrzeń publiczną, czego tragicznym przykładem są okoliczności śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza” – podkreślił Jaśkowiak w piśmie.

Zobacz także

Ponadto prezydent Poznania zaznaczył, że wystawienie aktów zgonu to nie tylko znieważenie jedenastu prezydentów i nawoływanie do nienawiści, ale także znieważenie polskiego godła.

Polityczny akt zgonu

W treści zażalenia zawarto również opinię historyka – która jest w aktach sprawy – mówiącą o tym, że podobnie jak w tym konkretnym przypadku Młodzież Wszechpolska zachowywała się również mafia sycylijska. Wysyłali oni swoim przeciwnikom nekrologi i była to zapowiedź „policzenia się” z nimi.

Zobacz także

RadioZET/JZ