Zamknij

Zbigniew Galperyn "Antek" nie żyje. Żołnierz AK i prezes ZPW miał 92 lata

23.09.2021 12:59
Zbigniew Galperyn Antek nie żyje
fot. ADAM JANKOWSKI /REPORTER

Zbigniew Galperyn "Antek" nie żyje. Był żołnierzem Szarych Szeregów, Armii Krajowej, powstańcem warszawskim i Prezesem Związku Powstańców Warszawskich. Miał 92 lata. O jego śmierci poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zbigniew Galperyn "Antek" nie żyje. Żołnierz AK i Prezes Związku Powstańców Warszawskich miał 92 lata. O śmierci Zbigniewa Galperyna poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

"Bardzo smutna wiadomość. Zmarł Zbigniew Galperyn "Antek" - warszawiak, powstaniec, prezes Związku Powstańców Warszawskich. Panie Zbigniewie - dziękuję za każde spotkanie, każdą rozmowę. I za wszystko, co zrobił Pan dla Miasta Stołecznego Warszawa" - napisał Trzaskowski.

Zbigniew Galperyn "Antek" nie żyje. Prezes ZPW miał 92 lata

Zbigniew Galperyn od grudnia 1942 był członkiem Szarych Szeregów. W drugiej połowie 1943 wstąpił do Armii Krajowej. Na początku 1944 przeszedł przeszkolenie wojskowe i złożył przysięgę wojskową. Brał udział w powstaniu warszawskim jako strzelec w batalionie Chrobry I.

Za żołnierskie dokonania otrzymał Krzyż Walecznych jako jeden z najmłodszych żołnierzy AK wyróżnionych tym odznaczeniem. Uczestniczył w walkach na Woli, w Śródmieściu i na Starym Mieście. 24 sierpnia został ciężko ranny w Pasażu Simonsa.

Zaangażował się w działalność społeczną i kombatancką, był pierwszym wiceprezesem oraz sekretarzem Związku Powstańców Warszawskich, a potem objął funkcję prezesa ZPW.

RadioZET.pl