Zamknij

Stonoga prosi władze Norwegii o azyl. Prokuratura: To przestępca skazany 28 razy

21.10.2020 08:54

Zbigniew Stonoga ubiega się o azyl polityczny w Norwegii, przekonując tamtejsze władze, że jest prześladowany przez polskie służby. Prokuratura Krajowa przypomina, że oskarżony i zwolniony niedawno z aresztu biznesmen został w ciągu ostatnich 20 lat skazany 28 razy.

Stonoga prosi władze Norwegii o azyl. Prokuratura: To przestępca skazany 28 razy
fot. GERARD/REPORTER

Zbigniew Stonoga przekazał w poniedziałek, że zamierza ubiegać się o azyl w Norwegii. - Jestem bezdomny. Muszę gdzieś odbyć 10 dniową kwarantannę. Po wielu latach publicznego biczowania mnie przez administrację państwową postanowiłem poprosić Władze Norwegii o azyl polityczny. Ma mi dać prawo do życia, pracy i ochrony zdrowia – napisał na swoim profilu na Facebooku. Prosił Polonię o wsparcie mówiąc, że jest bankrutem.

Decyzję podjął niedługo po opuszczeniu aresztu w Lublinie. Tamtejsza prokuratura oskarża go o wyprowadzenie z fundacji jego imienia ponad 253 tys. zł i sprzeniewierzenia ich podczas gry w ruletkę.

Prokuratura o prześladowaniu Stonogi: To skazywany przestępca

Prokuratura Krajowa skomentowała inicjatywę Stonogi w sprawie azylu, o który ubiega się w Norwegii. Nie przyjmuje argumentu o prześladowaniach, podając jak często biznesmen był skazywany w ostatnich 20 latach.

Zobacz także

Przestępstwo to – jak przekazała PAP prokuratura – miał popełnić w warunkach recydywy. Mimo to decyzją sądu S. został zwolniony i – jak wynika z publikowanych przez niego na Facebooku treści – przebywa obecnie w Norwegii, gdzie zamierza się ubiegać o azyl polityczny. 

Z relacji Zbigniewa S. wynika, że przebywając w Polsce był prześladowany i „fałszywie oskarżany przez prokuratury w całej Polsce”. W wideo opublikowanym na Facebooku podał, że był 118 razy uniewinniany.  - Byłem jak zwierz codziennie wzywany do sądu - powiedział we wtorek wieczorem podczas „relacji na żywo”. Podkreślił, że w Polsce bito się o wolność Margot, czy Romana Giertycha, a o Stonodze zapomniano.

Zobacz także

Zbigniew S. był skazany m.in. o oszustwa, znieważenia (w tym Prezydenta RP) i zniesławienia, znieważenie osób publicznych, kierowanie gróźb karalnych, składanie fałszywych zeznań, fałszywe oskarżenie, fałszowanie dokumentów, przywłaszczenia, wymuszania zaniechania prawnej czynności służbowej groźbą lub przemocą, naruszenie miru domowego, publiczne nawoływanie do występku lub przestępstwa skarbowego oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy – podała PAP Prokuratura Krajowa.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Facebook