Zamknij

Ziobro do Timmermansa: Naszym zadaniem jest zmienić sądownictwo, żadne pogróżki nam nie przeszkodzą

Redakcja
26.07.2017 16:04
Ziobro do Timmermansa: Naszym zadaniem jest zmienić sądownictwo, żadne pogróżki nam nie przeszkodzą
fot. East News

Na konferencji prasowej Zbigniew Ziobro ostro odniósł się do słów Fransa Timmermansa, według którego podpisanie przez prezydenta ustawy o sądach powszechnych to powód do unijnej interwencji w Polsce.

Na konferencji prasowej Zbigniew Ziobro ostro odniósł się do słów Timmermansa. Jak powiedział na początku spotkania, "kultura ma znaczenie". - Wiemy, co to znaczy godność narodowa i oczekujemy, żeby ten pan nas szanował, niezależnie od tego, czy się zgadzamy - mówił Ziobro.

Później stwierdził, że charakter żądań Timmermansa jest bezpodstawny i nieuprawniony. - Polska konstytucja mówi, że sprawy wymiaru sprawiedliwości mieszczą się w wewnętrznych uprawnieniach państwa. Nie będziemy ulegać presji i pogróżkom. Polska wymaga spokoju i spokojnego reformowania wymiaru sprawiedliwości, który jest jedną z największych bolączek polskiego społeczeństwa. Sądy działają bardzo źle, pan Timmermans może tego nie rozumieć - stwierdził minister.

Zagłosuj

Czy polskie sądy wymagają reformy?

Liczba głosów:

Dodał, że zadaniem rządu jest "wykonanie dobrej zmiany w sądownictwie". Zapytał retorycznie, czy Timmermans zna inny kraj w Europie, gdzie sędzia miałby być gotowy do wykonania telefonicznych poleceń premiera, gdzie skazuje się za walkę z łapówkami i uniewinnia polityków złapanych na gorącym uczynku.

- Naszym zadaniem jest zmienić to sądownictwo. Żadne pogróżki nie zrobią na nas wrażenia - podkreślił i przypomniał, że w Holandii i Niemczech politycy mają bezpośredni wpływ na wybór sędziów i to Timmermansowi, zdaniem Ziobry, nie przeszkadza. - Przeszkadza mu, że chcemy powstrzymać chorobę korporacji sędziowskiej - powiedział.

Sytuacja w Polsce była tematem środowego spotkania unijnych komisarzy. Wiceszef KE Frans Timmermans stwierdził, że podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o ustroju sądów powszechnych uzasadnia - w momencie jej publikacji - rozpoczęcie procedury o naruszenie praworządności. KE ma przesłać wezwanie do usunięcia uchybienia natychmiast po tym, jak ustawa zostanie opublikowana. Timmermans podkreślił jednocześnie, że KE cieszy się z faktu, iż prezydent Duda podjął decyzję o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. KE oczekuje też w ciągu miesiąca odpowiedzi na swoje zalecenia ze strony polskiego rządu.

RadioZET.pl/maal