Zamknij

Ziobro o opinii OBWE dot. nowelizacji ustawu o KRS: nieprofesjonalna, pełna błędów

Redakcja
30.03.2017 12:56
Ziobro o opinii OBWE dot. nowelizacji ustawu o KRS: nieprofesjonalna, pełna błędów
fot. PAP

- Opinia biura OBWE o rządowym projekcie noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa jest skrajnie nieprofesjonalna i pełna merytorycznych błędów - ocenia minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. MS zestawiło te błędy. Zapowiada też odpowiedź OBWE.

- Jesteśmy otwarci na krytykę, ale chcielibyśmy, by była ona rzeczowa i reprezentowała pewien choćby minimalny poziom merytoryczny, a nie sprowadzała się do kompromitacji tych, którzy ją podpisują - powiedział w środę wieczorem Ziobro na briefingu ws. opinii Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE/ODIHR), które zaleca odstąpienie od przyjęcia projektu. W przyszłą środę Sejm ma dokonać jego pierwszego czytania.

Zagłosuj

Co przyniosą zmiany w sądownictwie?

Liczba głosów:

Według Ziobry, opinia jest "skrajnie nieprofesjonalna i pełna merytorycznych błędów"; zawiera "kompromitujące słabości"; "roi się od elementarnych błędów i niezrozumienia polskiego systemu prawnego", a "wnioski są dość kuriozalne". Jako przykład podał nazwanie KRS organem samorządu sędziów - czym KRS nie jest, bo zasiadają w niej też parlamentarzyści i reprezentant prezydenta RP; ponadto eksperci OBWE nie wiedzą, że KRS dysponuje własnym budżetem.

Podkreślono w nim, że według opinii OBWE metodą na zwiększenie reprezentatywności KRS miałoby być zapewnienie równego udziału w niej mężczyzn i kobiet, co - jak określa MS - "nadaje dokumentowi ideologiczny, a nie merytoryczny charakter". Dodano, że dziś w KRS jest 6 kobiet, "co w porównaniu do innych państw jest stosunkowo wysokim wynikiem".

RadioZET.pl/PAP/KM