Zbigniew Ziobro: „PO rozdziera szaty, a później nie popiera zmian”

17.05.2019 11:55
Zbigniew Ziobro: „PO rozdziera szaty, a później nie popiera zmian”
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zarzucił posłom z klubu PO-KO „niekonsekwencję i rozdzieranie szat” w obliczu dyskusji i głosowania nad projektem ustawy zaostrzającej kary za pedofilię. Posłowie największego klubu opozycji niemal w komplecie nie wzięli udziału w głosowaniu.

Chcesz czytać częściej takie artykuły? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku:

Wczoraj wieczorem, po dwóch dniach intensywnej dyskusji, posłowie przegłosowali ustawę nowelizującą Kodeks karny. Za przepisami zaostrzającymi kary dla pedofilów głosowało 263 posłów, głównie Zjednoczonej Prawicy. W głosowaniu nie wzięło udziału aż 143 z 145 posłów klubu PO-KO.

Zdziwiony takim obrotem spraw jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem jest to dowód niejasnych intencji posłów opozycji, którzy wcześniej mocno angażowali się w dyskusję nad problemem molestowania seksualnego nieletnich.

PO raz rozdziera szaty, że nie ściga się pedofilów, a później nie popiera zaostrzenia kar. Są niekonsekwentni. Gdyby PO zablokowała zmiany w Kodeksie karnym, nadal łagodniej traktowano by pedofilów.

Zbigniew Ziobro, na antenie TVP Info

Minister sprawiedliwości przekonywał, że wczorajszy bojkot głosowania nie jest pierwszym takim w wykonaniu posłów opozycji. Zdziwił się też sugestiami posłów PO, które padały z sali obrad. Rządzący mogli usłyszeć, że tworzą państwo policyjne właśnie przez zaostrzenie kar dla groźnych gwałcicieli.

– Panowie z PO są konsekwentni. Moje doświadczenie w polskim parlamencie pokazuje, że za każdym razem, kiedy proponowaliśmy realne zmiany, które miały uderzyć w pedofilów, Platforma Obywatelska była przeciw, stawała po stronie pedofilów, jeżeli chodzi o głosowania. Pełno było za to frazesów, w których wyrażano rzekomą wrażliwość na cierpienie dzieci – oceniał Zbigniew Ziobro.

Zobacz także

Znowelizowany Kodeks karny zakłada m.in. karę dla gwałciciela dziecka nawet do 30 lat więzienia. Przy szczególnie okrutnych czynach w grę będzie wchodziło też dożywotnie pozbawienie wolności. Zlikwidowane zostaną kary w tzw. zawiasach. W rejestrze pedofilów pojawią się informacje o zawodzie wykonywanym przez przestępców.

RadioZET.pl/PAP