Zamknij

Sąd: Muszyński nie może orzekać w Trybunale Konsytucyjnym

Redakcja
24.08.2018 19:58
Zdaniem WSA Muszyński nie może orzekać w Trybunale Konstytucyjnym
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Mariusz Muszyński - wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego - jest osobą nieuprawnioną do wydawania wyroków w TK. Powodem jest niedokończenie procedury wyboru trzech sędziów Trybunały, którą PiS wstrzymał w 2015 roku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podała "Rzeczpospolita", w czerwcu tego roku warszawski WSA analizował skargę pewnej spółki o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym orzeczeniem. Ta firma powołała się na jeden z wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Wówczas w składzie orzekającym był Mariusz Muszyński.

WSA postanowiło wznowić postępowanie w sprawie spółki i uznało, że Muszyński jest osobą nieuprawnioną do orzekania w składzie sędziowskim TK.

Powołując się na wcześniejsze wyroki Trybunału sędziowie WSA uznali, że prawidłowy był wybór przez Sejm VII kadencji trzech sędziów TK w październiku 2015 roku.

Zobacz także

Wówczas - głosami koalicji PO-PSL - udało się wybrać nowych sędziów Trybunału, w oparciu o znowelizowaną ustawę o TK przyjętą przez Sejm prawie cztery miesiące wcześniej.

Te zmiany od początku krytykował PiS, który po wygraniu wyborów prezydenckich i parlamentarnych w październiku 2015 roku zablokował zaprzysiężenie nowych sędziów. Ponadto zmienił po raz kolejny ustawę o TK, aby umożliwić wskazanie kandydatów na członków Trybunału z własnym poparciem.

"W rezultacie Sejm nie może odwołać swojego wyboru, unieważnić go, stwierdzić jego bezprzedmiotowości bądź post factum go konwalidować" - wskazał w swoim wyroku warszawski WSA.

W ocenie WSA Muszyński nie mógł zostać wybrany na sędziego TK w sytuacji, kiedy swoje kadencję rozpoczęli sędziowie wybrani w październiku 2015 roku.

Zobacz także

Muszyński został wybrany przez Sejm do składu TK 2 grudnia 2015 roku, dzień później ślubowanie od niego odebrał prezydent Andrzej Duda. Zdaniem opozycji był on dublerem, który zajął miejsce zajęte już przez innego sędziego, od którego przysięgi nie odebrał Duda. Od lipca 2017 roku Muszyński jest wiceprezesem Trybunału Konstytucyjnego.

Według "Gazety Wyborczej" Muszyński był pracownikiem służb specjalnych - był szkolony przez ówczesny Urząd Ochrony Państwa, a później pracował w tej instytucji. Miał także przebywać w polskiej ambasadzie w Berlinie, ale został wydalony z niej na wniosek strony niemieckiej.

23 sierpnia tego roku Muszyński zrezygnował z kandydowania do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PTD

C