Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Julia Przyłębska: Sąd Najwyższy naruszył konstytucję

03.08.2018 08:23
xxx wiadomosci

– Skład Sądu Najwyższego naruszył konstytucję, jak również przepisy Kodeksu postępowania cywilnego – powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. W jej ocenie „polski system prawny nie przyznaje kompetencji do zawieszenia stosowania przepisów”.

Zdaniem prezes Trybunału Konstytucyjnego Sąd Najwyższy złamał prawo fot. Jacek Dominski/REPORTER/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sąd Najwyższy zwrócił się w czwartek do Trybunału Sprawiedliwości UE z pięcioma prejudycjalnymi pytaniami dotyczącymi zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek.

Jednocześnie postanowiono zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o Sądzie Najwyższtm dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.

W piątkowy poranek do sprawy odniosła się Julia Przyłębska.

– Zgodnie z artykułem 7 konstytucji RP organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Sąd Najwyższy sprawuje nadzór nad działalnością sądów powszechnych i wojskowych w zakresie orzekania. Wykonuje także inne czynności określone w konstytucji i ustawach. Polski system prawny, na czele z konstytucją, nie przyznaje Sądowi Najwyższemu, ani jakiemukolwiek innemu sądowi w Polsce kompetencji do „zawieszania stosowania przepisów”, niezależnie od tego, z jakiego aktu normatywnego oznaczony przepis pochodzi, także z ustawy – powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Przyłębska wskazała również inne przepisy ustawy zasadniczej, które mieli naruszyć sędziowie najwyższej instancji.

– Kompetencji takiej nie przyznają w szczególności przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, regulujące postępowanie zabezpieczające powództwo (wniosek) w procesie cywilnym. Treść, systematyka i cel tych przepisów nie pozostawiają co do tego żadnej wątpliwości. Skład Sądu Najwyższego orzekający w tej sprawie naruszył zatem konstytucję, jak również przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. W myśl art. 178 ust. 1 konstytucji sędziowie przy orzekaniu podlegają nie tylko Konstytucji, ale także ustawom – podkreśliła prezes TK.

Odpowiedź urzędników Andrzeja Dudy

Według Kancelarii Prezydenta działanie Sądu Najwyższego, polegające na zawieszeniu stosowania niektórych przepisów ustawy o SN, nastąpiło bez prawidłowej podstawy prawnej i nie wywiera skutków wobec prezydenta ani jakiegokolwiek innego organu.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym z dniem 4 lipca tego roku w stan spoczynku przeszli ci sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. W celu dalszego orzekania musieli oni złożyć wniosek o to do prezydenta Andrzeja Dudy wraz z badaniami lekarskimi.

Na taki krok nie zdecydowała się prof. Małgorzata Gersdorf, dotychczasowa pierwsza prezes SN. Powołuje się ona na konstytucyjność swojej kadencji trwającej do 30 kwietnia 2020 roku.

RadioZET.pl/PAP/PTD

Oceń