Julia Przyłębska: Sąd Najwyższy naruszył konstytucję

Redakcja
03.08.2018 08:23
Zdaniem prezes Trybunału Konstytucyjnego Sąd Najwyższy złamał prawo
fot. Jacek Dominski/REPORTER/East News

– Skład Sądu Najwyższego naruszył konstytucję, jak również przepisy Kodeksu postępowania cywilnego – powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. W jej ocenie „polski system prawny nie przyznaje kompetencji do zawieszenia stosowania przepisów”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sąd Najwyższy zwrócił się w czwartek do Trybunału Sprawiedliwości UE z pięcioma prejudycjalnymi pytaniami dotyczącymi zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek.

Zobacz także

Jednocześnie postanowiono zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o Sądzie Najwyższtm dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.

W piątkowy poranek do sprawy odniosła się Julia Przyłębska.

– Zgodnie z artykułem 7 konstytucji RP organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Sąd Najwyższy sprawuje nadzór nad działalnością sądów powszechnych i wojskowych w zakresie orzekania. Wykonuje także inne czynności określone w konstytucji i ustawach. Polski system prawny, na czele z konstytucją, nie przyznaje Sądowi Najwyższemu, ani jakiemukolwiek innemu sądowi w Polsce kompetencji do „zawieszania stosowania przepisów”, niezależnie od tego, z jakiego aktu normatywnego oznaczony przepis pochodzi, także z ustawy – powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Przyłębska wskazała również inne przepisy ustawy zasadniczej, które mieli naruszyć sędziowie najwyższej instancji.

Zobacz także

– Kompetencji takiej nie przyznają w szczególności przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, regulujące postępowanie zabezpieczające powództwo (wniosek) w procesie cywilnym. Treść, systematyka i cel tych przepisów nie pozostawiają co do tego żadnej wątpliwości. Skład Sądu Najwyższego orzekający w tej sprawie naruszył zatem konstytucję, jak również przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. W myśl art. 178 ust. 1 konstytucji sędziowie przy orzekaniu podlegają nie tylko Konstytucji, ale także ustawom – podkreśliła prezes TK.

Odpowiedź urzędników Andrzeja Dudy

Według Kancelarii Prezydenta działanie Sądu Najwyższego, polegające na zawieszeniu stosowania niektórych przepisów ustawy o SN, nastąpiło bez prawidłowej podstawy prawnej i nie wywiera skutków wobec prezydenta ani jakiegokolwiek innego organu.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym z dniem 4 lipca tego roku w stan spoczynku przeszli ci sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. W celu dalszego orzekania musieli oni złożyć wniosek o to do prezydenta Andrzeja Dudy wraz z badaniami lekarskimi.

Na taki krok nie zdecydowała się prof. Małgorzata Gersdorf, dotychczasowa pierwsza prezes SN. Powołuje się ona na konstytucyjność swojej kadencji trwającej do 30 kwietnia 2020 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD