Zamknij

Zerowy PIT dla młodych uderzy w samorządy? „Konieczne rekompensaty”

04.07.2019 10:53
Zerowy PIT dla młodych uderzy w samorządy? „Konieczne rekompensaty”
fot. Pixabay

Zerowy PIT dla młodych problemem dla samorządów dużych miast. Największe z nich wyliczyły, że przez zdjęcie podatku z młodych Polaków dochody miast skurczą się o prawie 400 milionów złotych.

PIT nie będzie płacony przez młodych Polaków. Rząd zwolnił z tego podatku osoby pracujące do 26. roku życia na umowach o pracę i zlecenia z rocznymi dochodami nie większymi niż 85 528 zł. Zwolnienie nie obejmuje rozliczających się z umów o dzieło i samozatrudnionych. Premier Mateusz Morawiecki mówi dziś o wsparciu młodych w wejściu na rynek pracy i „karierach nabierających impet”.

Samorządy największych polskich miast mają w tej materii zupełnie inne zdanie. Pokazują, że kolejny rządowy benefit zaburzy bezpośrednio budżety dużych samorządów. Przez obniżony PIT, stanowiący o dochodach gmin, spadną znacząco ich dochody, a tym samym wydatki na inwestycje.

PIT dla młodych — Warszawa może na tym stracić prawie 140 milionów złotych. Władze stolicy wysłały do premiera Morawieckiego pismo, w którym piszą o pokryciu strat przez rząd.

Konieczne jest wprowadzenie mechanizmu rekompensaty, która wyrównałaby samorządom ubytek po to. by utrzymać zdolność finansową.

Ewa Rogala ze stołecznego ratusza

Warszawa wysłała w tej sprawie pismo do premiera Morawieckiego. Miasto domaga się rekompensat z tytułu strat z podatku PIT. Na razie pozostaje ono bez odpowiedzi.

Zerowy PIT ma zacząć obowiązywać od 1 sierpnia. 

Straty również z tytułu innych reform rządu. Budżet Warszawy mniejszy o 900 mln zł?

Na zerowym PIT nie kończą się „cięcia” w budżetach samorządów. Radio ZET ustaliło, że o prawie 900 milionów zł pomniejszą się dochody Warszawy uzyskane z podatku PIT w związku z zaplanowanymi przez rząd reformami: zerowym PIT-em dla młodych, ale też obniżeniem stawki podatku PIT do 17 proc., podwyższeniem kosztów uzyskania przychodów i zniesieniem limitu składek ZUS, czyli tzw. 30-krotności.

Milionowe straty przewiduje się też w innych dużych ośrodkach. Dla Krakowa będzie to 253 mln zł, Wrocławia blisko 209 mln zł, Poznania 173 mln zł, Łodzi 169 mln zł, a Gdańska 135,8 mln zł. 

RadioZET.pl