Zamknij

Targnęła się na swoje życie. Policjanci uratowali ją w ostatniej chwili

Redakcja
10.01.2019 14:30
Targnęła się na swoje życie. Policjanci uratowali ją w ostatniej chwili
fot. Shutterstock

Do dramatycznych zdarzeń doszło minionej nocy w Zgierzu w Łódzkiem. Policjantom w ostatniej chwili udało się uratować 43-letnią kobietę, która targnęła się na swoje życie. Zgłoszenie o możliwej próbie samobójczej policjanci otrzymali z numeru alarmowego 112 około 4:00 nad ranem. Natychmiast podjęli interwencję.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nie wiadomo do końca, kto zadzwonił pod numer alarmowy. Zagrożenie było jednak bardzo realne. Natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia policjanci pojechali pod wskazany w komunikacie adres. Okazało się, że podany numer ulicy nie istnieje.

Tylko dzięki znajomości okolicy policjantom udało się namierzyć właściwy adres i dotrzeć do mieszkania zdesperowanej kobiety. 43-latka nie chciała otworzyć drzwi.

Policjanci zadzwonili więc po straż pożarną i w oczekiwaniu na pomoc próbowali odwieść kobietę od próby samobójczej. To nie przyniosło skutku. W pewnym momencie 43-latka przestała się odzywać. Wówczas w porę na miejscu pojawili się strażacy i awaryjnie otworzyli drzwi.

Zobacz także

W mieszkaniu policjanci zastali nieprzytomną zgierzankę. Na szyi miała zaciśnięty pasek od szlafroka. Nie dawała oznak życia. Funkcjonariusze błyskawicznie oswobodzili kobietę i rozpoczęli reanimację. Do pomocy ruszyli też strażacy. Dzięki szybkiej reakcji udało się uratować życie 43-latki. Zgierzanka trafiła do szpitala.

Depresja – gdzie szukać pomocy?

Tylko w 2017 roku doszło w Polsce do 5276 samobójstw. Wśród ofiar aż 468 osób to młodzi ludzie między 13 a 24 rokiem życia*.

To często osoby, które bały się prosić lub nie wiedziały, gdzie zgłosić się po pomoc. Najnowsza kampania Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” ma zwrócić uwagę na problemy młodzieży i zachęcić osoby potrzebujące wsparcia do kontaktu.

– Przez ponad 10 lat odebraliśmy ponad milion połączeń, odpisaliśmy na 55 tysięcy wiadomości online, przeprowadziliśmy przeszło 1 200 interwencji w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia – mówi Lucyna Kicińska, cytowana przez Onet.

Jak dodaje, dziś coraz częściej telefon dzwoni, gdy nastolatek ma problem z depresją. Ale akcja pomóc może też dorosłym, którzy często wahają się, czy zadzwonić po pomoc.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jak udzielić pierwszej pomocy psychologicznej?

PRZECZYTAJ TEŻ: Tych kilka sygnałów może zwiastować, że bliska osoba chce popełnić samobójstwo

*policyjne statystyki za 2017 rok

Telefony zaufania:

  • 116 111 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (czynny od poniedziałku do niedzieli w godzinach 12:00-02:00);
  • 116 123 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych (czynny od poniedziałku do niedzieli w godzinach 14:00-22:00);
  • 800 70 2222 – Centrum Wsparcia, bezpłatny telefon dla osób w kryzysie (czynny 24h/dobę 7dni w tygodniu, także w święta).

RadioZET.pl/KPP Zgierz/JŚ