Zamknij

Zgony wśród niezaszczepionych. MZ opublikowało porażające dane

30.11.2021 20:44
Trumna
fot. AP/Associated Press/East News

386 z 526 zgonów z powodu COVID-19, o których poinformowano we wtorkowym raporcie o koronawirusie, dotyczyło osób niezaszczepionych – podało Ministerstwo Zdrowia. 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że liczba zakażeń koronawirusem we wtorek 30 listopada wzrosła o 19 074 osoby. Zmarło 526 chorych z COVID-19 – najwięcej w czwartej fali pandemii.

Zgony z powodu COVID-19. Porażające dane MZ

Resort ministra Adama Niedzielskiego przekazał po raz pierwszy, ile osób w dobowej statystyce zgonów stanowią osoby, które nie zdecydowały się na przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19. "Spośród dziś zaraportowanych 526 ofiar śmiertelnych epidemii, 386 stanowią osoby niezaszczepione" – poinformowało na Twitterze MZ.

Spośród zmarłych 140 osób, które były zaszczepione, 109 miało choroby współistniejące. Średnia ich wieku to ponad 65 lat – wynika z danych opublikowanych przez resort zdrowia. Nie wiadomo jednak ile osób mogło posługiwać się fałszywym certyfikatem szczepienia. 

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 3 540 061 przypadków koronawirusa. Zmarły 83 583 osoby z COVID-19. W związku z pojawieniem się nowego, potencjalnie groźnego wariantu  Omikron, wprowadzony zostaje pakiet alertowy obostrzeń. Od 1 do 17 grudnia będzie obowiązywać zakaz lotów z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. Dodatkowo osoby wracające z tych krajów nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni.

Ponadto w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach i obiektach kulturalnych takich, jak np.: kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych obowiązywać będzie 50 proc. limit obłożenia, podobnie jak w obiektach sportowych (obecnie 75 proc. obłożenia).

RadioZET.pl/PAP

C