Zamknij

Manifestacja narodowców przed bramą obozu Auschwitz. Będą zarzuty?

Redakcja
28.01.2019 13:42
Manifestacja narodowców przed bramą obozu Auschwitz. Będą zarzuty?
fot. PAP

Wypowiedzi dwóch uczestników niedzielnego zgromadzenia narodowców mogły wyczerpywać znamiona przestępstwa – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko. Jak zaznaczył, wskazuje na to analiza materiału wideo. Dodał też, że chodzi o publiczne nawoływanie do nienawiści.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Prokuratura podjęła decyzję o wszczęciu postępowania przygotowawczego „w sprawie publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych i rasowych” – przekazał w poniedziałek Janusz Hnatko.

To po niedzielnym zgromadzeniu narodowców z udziałem Piotra Rybaka w 74. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Jego przebieg zarejestrowali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Zobacz także

– Wstępna analiza zapisu materiału wideo wskazuje, iż wypowiedzi dwóch uczestników mogły wyczerpywać znamiona przestępstw z art. 256, paragraf 1 Kodeksu karnego – wyjaśnił Hnatko.

Poinformował, że prokurator rejonowy w Oświęcimiu wydał Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu polecenie wszczęcia dochodzenia w tej sprawie.

– Trwają protokolarne oględziny zabezpieczonego materiału dowodowego, sporządzone również zostaną wykazy świadków zdarzenia. Po zgromadzeniu materiału dowodowego w sprawie akta dochodzenia zostaną niezwłocznie przekazane do Prokuratury Rejonowej Kraków-Krowodrza w Krakowie, która zgodnie z zarządzeniem prokuratora okręgowego w Krakowie, prowadzi i nadzoruje tego typu postępowania – wyjaśnił rzecznik.

Zgromadzenie narodowców przed bramą obozu Auschwitz

W niedzielę przypadała 74. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. Główne obchody, na które przybyło ponad 50 byłych więźniów tego i innych obozów, zorganizowano w budynku tzw. Centralnej Sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie od grudnia 1943 r. Niemcy przyjmowali więźniów do obozu.

W uroczystościach uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, duchowni różnych religii, dyplomaci m.in. z Rosji i Izraela. Patronował im prezydent Andrzej Duda. 27 stycznia na świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Przed oficjalnymi uroczystościami około 200 narodowców przemaszerowało od oświęcimskiego dworca kolejowego do byłego obozu Auschwitz I. Przeciwko nim protestowało kilka osób z transparentem „Faszyzm stop!” i flagą Izraela.

Zobacz także

Według krakowskiej „Gazety Wyborczej” inicjator zgromadzenia narodowców Piotr Rybak, skazany wcześniej za spalenie kukły Żyda na wrocławskim Rynku, miał pytać uczestników marszu: „czy my jesteśmy krajem niepodległym?”, „czas walczyć z żydostwem i uwolnić od niego Polskę! Gdzie są rządzący tym krajem? Przy korycie! I to trzeba zmienić”.

RadioZET.pl/PAP/JŚ