Zamknij

Zarażony koronawirusem podróżował autobusem. Przewoźnik wydał oświadczenie

04.03.2020 14:31
Zielona Góra. Koronawirus w Polsce. Sindbad wydał oświadczenie, zidentyfikowano pasażerów
fot. PIOTR JEDZURA/REPORTER

Koronawirus został potwierdzony w Polsce. Pierwszy przypadek odnotowano w Zielonej Górze. Chodzi o mężczyznę, który do kraju wrócił z Niemiec. Podróżował autobusem, kwarantanną zostaną więc objęci wszyscy inni pasażerowie. Jak przekazał resort zdrowia, zostali oni już zidentyfikowani.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce potwierdzono w nocy z wtorku na środę w Zielonej Górze. Pacjent jest obecnie hospitalizowany na oddziale zakaźnym szpitala w Zielonej Górze. Wiadomo, że mężczyzna nie jest w grupie wysokiego ryzyka, a do Polski 29 lutego przyjechał z Niemiec autobusem. Wysiadł w Słubicach, a potem przesiadł się do samochodu osobowego.

Jak przekazało w środę po południu Ministerstwo Zdrowia, wszystkie osoby, które podróżowały z Niemiec z pacjentem "zero", zostały już zidentyfikowane. - Bilety były imienne – wyjaśnił rzecznik prasowy resortu Wojciech Andrusiewicz.

15 powiatowych sanepidów już do tych wszystkich ludzi dociera. Wszyscy zostaną poddani kwarantannie. […] Kierowca już w tej chwili objęty jest kwarantanną. Autobus zdezynfekowano

- powiedział Andrusiewicz w rozmowie z Polską Agencją Prasową. 

Komunikat w tej sprawie wydała już firma "Sindbad", której autokarem podróżował Polak zarażony koronawirusem. Jak się dowiadujemy, autokar zabierał pasażerów z niemieckich miast: Bonn, Dusseldorf, Essen, Hamm, Bielefeld na trasie do miast północnej Polski i dopiero ma zostać poddany dezynfekcji. 

Załoga tego autokaru, tj. obaj kierowcy oraz pilotka, czują się dobrze i nie wykazują żadnych niepokojących objawów mogących świadczyć o infekcji wirusowej. Wszyscy zostali poproszeni o zgłoszenie się do miejscowych stacji epidemiologicznych celem zbadania na obecność wirusa COVID-19. Obecnie pozostają w swoich miejscach zamieszkania

- czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie przewoźnika. "W związku z dzisiejszą sytuacją dotyczącą przejazdu pasażera z Niemiec, podejmujemy działania, aby w najbliższym czasie wszystkie nasze autokary na trasach międzynarodowych były wyposażone w podstawowe środki higieny i dezynfekcji oraz termometry bezdotykowe" - napisał zarząd spółki Sindbad.

screenshot-www.sindbad.pl-2020.03.04-14_29_27
fot. Sindbad

Koronawirus w Polsce i na świecie

Podejrzewa się, że epidemia koronawirusa, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, rozpoczęła się pod koniec 2019 roku na targu w mieście Wuhan, gdzie sprzedawano m.in. dzikie zwierzęta. Koronawirus rozprzestrzenił się na ponad 60 krajów.

W Polsce jak dotąd potwierdzono tylko jeden przypadek zakażenia koronawirusem. Jeśli chodzi o epidemię koronawirusa na świecie, w środę po południu mowa już łącznie o 93 455 przypadkach zakażenia i 3 198 zgonach. Wyleczyć udało się 50 743 osób. To dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ze środy z godz. 11.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/ECDC/WHO