Zamknij

Ściął krzyż, a w sieci zamieścił wideo. "Profanacja i prowokacja"

20.10.2021 00:04
policja zatrzymała podejrzanego o ścięcie krzyża
fot. Lukasz Solski/East News/YouTube.com/PolskiYouTube

Ściął przydrożny krzyż w Zielonej Górze i wszystko nagrał. Policjanci zatrzymali we wtorek wieczorem 31-latka. Grozi mu zarzut obrazy uczuć religijnych zagrożony karą do dwóch lat więzienia.

Ścięty przydrożny krzyż przy ul. Spawaczy na os. Zastalowskim w Zielonej Górze zauważyli w poniedziałek po południu mieszkańcy, którzy powiadomili o tym swoją parafię. Sprawa została również zgłoszona policji, która rozpoczęła intensywne poszukiwania wandala.

- Komu przeszkadzał krzyż, szkoda słów – mówił "Faktowi" mieszkaniec Zielonej Góry. – To nie tylko wandalizm, ale też profanacja i prowokacja – denerwowała się starsza kobieta w rozmowie z dziennikiem.

Zielona Góra. Ściął krzyż, a w sieci zamieścił wideo. Policja zatrzymała 31-latka

We wtorek okazało się, że sprawca zamieścił na swoim profilu w mediach społecznościowych film, na którym widać, jak ubrany w czarne dresy i szarą bluzę ścina krzyż.

Idąc tym tropem, szybko ustalono jego tożsamość. Do zatrzymania mężczyzny doszło we wtorek wieczorem, w wynajmowanym przez niego mieszkaniu w Zielonej Górze. 

- Policjanci z Zielonej Góry zatrzymali we wtorek wieczorem 31-latka podejrzewanego o dewastację drewnianego krzyża na os. Zastalowskim. Grozi mu zarzut obrazy uczuć religijnych zagrożony karą do dwóch lat więzienia – poinformował rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy, cytowany przez PAP.

Na tym etapie sprawa jest prowadzona pod kątem art. 196 Kodeksu karnego mówiącym o odpowiedzialności za obrazę uczuć religijnych.

Incydent skomentował rzecznik Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze ks. Andrzej Sapieha. Jak powiedział, nie zna motywów, jakimi kierował się sprawca. - Nie wiem więc, czy mamy do czynienia jedynie z aktem wandalizmu, czy też celowo zaatakowano przedmiot czci religijnej. Tak czy inaczej, zniszczenie krzyża to zdarzenie bardzo przykre i bolesne dla ludzi wierzących - cytuje duchownego "Gazeta Lubuska".

RadioZET.pl/PAP - Marcin Rynkiewicz/"Gazeta Lubuska"/Fakt