Czy będzie kolejny długi weekend w maju? Rząd zabrał głos

Redakcja
16.05.2018 11:46
Zielone Świątki
fot. East News

Czy Zielone Świątki będą dniem wolnym od pracy? Działacze społeczni z Fundacji Naukowej Katolików „Eschaton” walczą o przywrócenie wolnego w drugi dzień Zesłania Ducha Świętego. Do sprawy odniósł się Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, w rozmowie z money.pl. 

Wiceminister Stanisław Szwed w rozmowie z money.pl odniósł się do kwestii przyznania Polakom dodatkowego dnia wolnego w tzw. Zielone Świątki.

- Nie przewidujemy zmian w kalendarzu dni ustawowo wolnych od pracy. W tej chwili wprowadziliśmy zakaz handlu w dwie niedziele, w przyszłym roku będzie on rozszerzony. To jest nowa rzeczywistość, w której musimy się odnaleźć - mówi wiceminister Szwed.

Pomysł, aby Zielone Świątki, czyli Drugi Dzień Zesłania Ducha Świętego był wolnym od pracy został przedstawiony w Senacie. Idea spodobała się senatorom. Postulat sformułowała Fundacja Naukowa Katolików Eschaton. Przedstawiciele fundacji podnoszą argument, że Zielone Świątki były dniem wolnym od pracy od 1925 roku. Prawo to zniosły władze PRL.

Ministerstwo ucina jednak wszelkie spekulacje i nie pracuje nad żadnym projektem tego typu.

Stanisław Szwed odniósł się także do pomysły partii Razem o skróceniu dnia pracy do 7 godzin dziennie. - Utrzymujemy 40-godzinny tydzień pracy, nie ma w ogóle takiego tematu. Nie ma takich ruchów, bo to byłoby w pewnym zakresie problematyczne dla gospodarki. Trzeba dodać, że w tej chwili trudno oszacować skutki takiego pomysłu – tłumaczy.

RadioZET.pl/money.pl/KM