Zamknij

Czekali prawie 70 lat na autobus. Nie mieszkają na końcu świata, tylko w... Warszawie

Redakcja
29.01.2018 14:38
Czekali prawie 70 lat na autobus. Nie mieszkają na końcu świata, tylko w... Warszawie
fot. Urząd Dzielnicy Ursynów – Jakub Fiałek

67. Dokładnie tyle lat musieli czekać na autobus mieszkańcy warszawskiego Zielonego Ursynowa. Żadna inna linia autobusowa nie była chyba wcześniej witana w Warszawie z takim entuzjazmem.

Dzisiaj po godzinie 7. burmistrz warszawskiego Ursynowa, Robert Kempa, oficjalnie otworzył nową linię autobusową, której nadano numer 239.  Jak przekonują nasi słuchacze, czekano na nią tutaj od 1951 roku. Najstarsi mieszkańcy czekali na to dokładnie 67 lat.

— Pamiętam, jak podczas jednego ze spotkań mieszkanka, pani Zofia, opowiadała mi o tym, jak jej mama w 1951 roku już była przekonana o tym, że będzie tutaj autobus. Niestety mama pani Zofii nie doczekała się autobusu, ale cieszę się, że do tego momentu dotrwała chociaż sama pani Zofia — przekonuje w rozmowie z nami burmistrz Kempa.

Wielki dzień dla mieszkańców

— To wielki dzień dla mieszkańców Krasnowoli. Ruszył nasz wymarzony autobus, na który czekaliśmy od dawna — mówi w rozmowie z nami Kinga Sydrych-Stolarek, główna inicjatorka walki o autobus z ramienia lokalnej społeczności. I dodaje: „Jednak pamiętajmy, że to połowiczne i tymczasowe rozwiązanie”.

— Autobus ma docelowo dojeżdżać do ul.Tramblanki, czyli pierwotnego planu, jaki zgłosiłam w budżecie partycypacyjnym i jaki jest uzgodniony z Burmistrzem i ZTM. Dziś jestem szczęśliwa z tego, że autobus jest i ułatwi mieszkańcom życie — podsumowuje Sydrych-Stolarek.

Burmistrz Ursynowa, pytany, dlaczego tak długo trzeba było czekać na autobus, odpowiada: „Myślę, że zabrakło poszukiwania innych rozwiązań”.

Linia krótka, ale lepsze to niż nic

— Ta linia na chwilę obecną jest dość krótką. Ale spokojnie, nie stawiamy jeszcze kropki nad i! Chciałbym, żeby ta linia była wydłużona, aż do ulic Tramblanki i Kądziołeczki. Natomiast na chwilę obecną zdecydowaliśmy się na rozwiązanie, które można już teraz wdrożyć w życie. A przy okazji warto podkreślić duże zaangażowanie Miejskich Zakładów Autobusowych. Zarówno pana dyrektora Frankowa, jak i jego pracownicy, tutaj szczególne ukłony dla pana Artura Zająca. To są osoby, które rzeczywiście w sposób elastyczny podchodziły do tego problemu — przekonuje burmistrz.

Nowa linia będzie kursowała z Metra Stokłosy, przez ul. Poleczki i Taneczną na Krasnowolę.

Na trasie linii 239 będą obowiązywać przystanki:

URSYNÓW PŁD. (pętla), METRO STOKŁOSY, DUNIKOWSKIEGO, HERBSTA (nż) – tylko w kierunku Krasnowoli, PIĘCIOLINII — tylko w kierunku Ursynowa Płd., POLECZKI — tylko w kierunku Ursynowa Płd., TANECZNA (nż), SAMSONOWSKA (nż), KONDRACKA (nż), FLAMENCO (nż) oraz KRASNOWOLA (pętla).

Nowa linia ma kursować z częstotliwością ok. 30 minut (w godzinach szczytu co 20 minut).

Radio ZET/maal