Zamknij

Groźna bakteria w egipskich ziemniakach. Minister chce zakazu importu

Redakcja
22.05.2018 22:27
Groźna bakteria w egipskich ziemniakach. Minister chce zakazu importu
fot. Pixabay

W ziemniakach pochodzenia egipskiego wykryto groźną dla upraw bakterię — informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Krzysztof Jurgiel podpisał wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie zakazu importu ziemniaków pochodzących z Egiptu. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Lubisz jeść ziemniaki?

Liczba głosów:

Ministerstwo Rolnictwa nie będzie importować ziemniaków z Egiptu do czasu ustalenia przyczyn nieprawidłowości oraz wprowadzenia działań naprawczych przez stronę egipską. Resort chce w ten sposób ochronić polskich producentów ziemniaka.

Jak czytamy w komunikacie resortu rolnictwa, obecność bakterii Ralstonia solanacearum w próbie pobranej z bulw ziemniaków pochodzenia egipskiego została potwierdzona w wyniku prowadzonych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa kontroli fitosanitarnych towarów pochodzenia roślinnego sprowadzanych z państw trzecich, znajdujących się w obrocie na terytorium Polski.

Inspekcja drugi raz w ciągu ostatnich dwóch lat wykryła bakterię w ziemniakach importowanych z Egiptu. W obu przypadkach ziemniaki były sprowadzone do Polski za pośrednictwem innych państw członkowskich.

Zobacz także

Bakteria Ralstonia solanacearum, ze względu na szkody gospodarcze, jakie może powodować, ma w Unii Europejskiej status organizmu kwarantannowego i podlega obowiązkowi zwalczania. Charakteryzuje się ona bowiem szerokim zakresem roślin żywicielskich − poraża pond 200 gatunków roślin – podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

RadioZET.pl/DG